Hebrew (Israel)English (United Kingdom)

turkey2013

לימור לבנת

שרת התרבות והספורט


ברוכים הבאים לפסטיבל קולנוע דרום, המפיח מידי שנה רוח מרעננת בימי הקיץ הלוהטים עם תוצרת ישראלית ובינלאומית מסקרנת, תוך הקדשת מקום מיוחד לסרטי יוצרים מקומיים שהם שיאה של היצירה התרבותית המיוחדת הפורחת היום בדרום הארץ.

מדרום תפתח הטובה. כאן, בנגב הישראלי, מתפתחת בשנים האחרונות סצנה תרבותית מקורית, עשירה ופורצת גבולות, השואבת את יופייה והשראתה מהרב־גוניות והרב־תרבותיות של תושביה. אני רואה זאת כשליחות חשובה להמשיך ולתמוך בטיפוחה כפי שעשה בשנה האחרונה משרד התרבות והספורט, גם תחת מתקפות הטילים מעזה, בפרויקטים האהובים והמוכרים של 'תרבות לישראל' כדוגמת 'לילות לבנים' ו'לילות קלאסיים' הפותחים עולמות של תוכן להנאת הציבור, ללא תשלום.

אני מאמינה כי סוד הצלחתה של התרבות הישראלית בעולם וסוד קסמו של הקולנוע הישראלי אשר היה מועמד לאוסקר לא פחות מארבע פעמים בחמש שנים האחרונות, טמון בכם - תושבי ישראל, המגלים אהבת תרבות, פתיחות, סקרנות, יוזמה ויצירתיות מענגת ההופכות את ישראל למעצמת תרבות מן השורה הראשונה.

תודה לכל העוסקים במלאכת הפסטיבל המעניק קרש קפיצה משמעותי ליוצרים צעירים מהדרום ופותח לעולם צוהר אל העשייה הקולנועית המרשימה של ישראל. צפייה נעימה!

 

סילבן שלום

המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל


אלפרד היצ'קוק היטיב לומר כי "אם הסרט טוב, הקול יכול להיעלם ולקהל הצופים עדיין יהיה מושג ברור על אודות המתרחש". פסטיבל קולנוע דרום, אשר משמש כפסקול של אזור הנגב במשך עשר השנים
האחרונות, ממחיש את אותה אמירה בצורה הטובה ביותר.

אזור הנגב בכלל והעיר שדרות בפרט, מהווים בשנים האחרונות חממה לפריחה תרבותית ואמנותית, אשר באה כחלק מצמיחה בתחומים רבים כגון התשתיות, התחבורה, התעסוקה והחינוך. הנגב מהווה בשנים האחרונות כר הזדמנויות נרחב להתפתחות וצמיחה בנושאים רבים, אשר פעם היו נחלת המרכז בלבד. כחלק מהעצמת התחום האקדמי־תרבותי, והעשרת המגוון המוצע, אנו פועלים להקמת מכללה למוסיקה בשדרות ולפתיחת אקדמיה למוזיקה ולמחול באוניברסיטת בן גוריון.

בנוסף, אנו מובילים פרוייקטים מחוללי שינוי אשר ישנו את פני הנגב. מעבר בסיסי צה"ל דרומה ימשוך לאזור אלפי משפחות נוספות. הקמת שדה תעופה בינלאומי שני בנגב, בנבטים, ישים את הנגב על המפה הבינלאומית. בנוסף, בחודשים הקרובים נחנוך את חנוכת מסילת הרכבת הכפולה בין תל אביב לבאר שבע שתקצר את זמן הנסיעה ל־48 דקות בלבד, כמו כן, הבאנו להארכת כביש 6 עד לצומת שוקת. פרויקטים
אלו יקצרו את זמני הנסיעה בצורה משמעותית ויהפכו את הנגב לקרוב מתמיד. בנוסף, אנו מקימים אזורי תעשייה ומביאים לאזור מפעלי עוגן, דוגמת טרה וסודה סטרים אשר מייצרים אלפי מקומות תעסוקה נוספים.

פרויקטים אלו יתנו חיזוק משמעותי לפריחתו ושגשוגו של האזור. צעירים רבים המעוניינים ללמוד ולהתפתח בתחומים רבים ומגוונים, ימצאו את הנגב כמקום האולטימטיבי לעשות כן ויבחרו בנגב כמקום
להקים בו את ביתם.

אין לי ספק כי פסטיבל קולנוע דרום, אשר כבר הפך למסורת, מייצג נאמנה את השינוי העצום שחל בתפיסת אנשי הנגב את מדינת ישראל וחשוב מכך, את תפיסתה של מדינת ישראל את הנגב. ברצוני לברך את באי הפסטיבל ולאחל להם הנאה מהסרטים, מהאווירה ומהנגב.

 

אלון שוסטר

ראש המועצה האזורית שער הנגב


השלום והברכה לבאים בשערי פסטיבל קולנוע דרום, המכללה האקדמית הציבורית הגדולה בארץ, מכללת "ספיר" הוקמה לצד אחותה המבוגרת, מכללת "הנגב" ובזכות המוניטין ש"הנגב" צברה. ייסוד מכללת הנגב הוא פרי שיתוף פעולה של 15 רשויות מקומיות בנגב, בהן הובילה המועצה האזורית שער הנגב, אשר הקימה עשור קודם לכן את בית הספר למבוגרים בגבעת "מקורות" אשר ממערב לקבוץ ניר עם. המכללה ממוקמת בלב קריית החינוך "שער הנגב", לצד מוסדות לחינוך, רווחה וספורט שמשפיעים מטובם על כלל תושבי צפון מערב הנגב. אנו, תושבי "שער הנגב", גאים להימנות על מקימי המכללה ותומכים בהתפתחותה לאורך השנים.

מחלקת הקולנוע במכללה הינה ה"ספיר שבכתר", היא רכשה לעצמה מוניטין אדיר ומגדלת דורות של תלמידים, אשר פרשו כנפיים מקצועיות ואנושיות במרחבי שדותינו ובין תושבינו. אני מלווה את פסטיבל קולנוע דרום משנתו הראשונה ומזהה את הטוב והאופטימי שהוא מביא אלינו. שאו ברכה, יוצרים ומפיקים.

בשם תושבי שער הנגב וראשי הרשויות במרחב, אני מאחל לכם הנאה שלמה בימי חגיגת הקולנוע הדרומי.

 

קשת


קשת מברכת את באי "פסטיבל דרום" וגאה לתמוך בפעילותו זו השנה העשירית ברציפות. במשך השנים הפך הפסטיבל למוסד חשוב בשיח הקולנועי המקומי, למקום שאליו מגיעים יוצרים כדי לגלות ולהתגלות. כוחה של היצירה טמון בכישרונות הצעירים וביכולתם להתפתח, להתבטא במגוון קולות ולפרוץ דרך. טיפוח היצירה הוא מרכיב מרכזי בהצלחתה, בקיומה ובשגשוגה של התרבות הישראלית. השנה תקיים "קשת" שתי סדנאות: כתב "עובדה", עמרי אסנהיים, יספר על "מאחורי הקלעים" של העבודה. רגע לפני שתכנית התחקירים "עובדה" נכנסת לשנה ה 20- לפעילותה, יתאר אסנהיים מקרוב את תהליך העבודה על כל תכנית: החל משלב התחקיר וההפקה, דרך מערכת הלחצים המופעלת במהלך התחקיר וההתלבטויות הקשות עד השידור ממש. טלוויזיה מחוץ לפריים - מנהלת החדשנות של קשת, מירב שיפמן, תנחה סדנה המסקרת מגמות עולמיות וטרנדים עכשוויים לשיווק תוכן בעידן של מדיה רוויה וריבוי פלטפורמות. המשותף לכל אלה הוא היכולת היום-יומית לעורר בכל יום מחדש את יצר הסקרנות. לגעת ולרגש. תיהנו

 

עוזי דיין

יו"ר מפעל הפיס


חברים יקרים, מפעל הפיס מניף זה 60 שנה את דגל החינוך לטובת החברה בישראל. הוא בונה כל שנה 50% מכיתות הלימוד ומגני הילדים בישראל, מקים מועדונים ואולמות ספורט, חונך ספריות, קונה מחשבים לתלמידים ומורים
ומחלק מלגות לאלפי סטודנטים. אנו רואים את התרבות כמשלימה ומגשימה את החינוך וכמזון רוחני לאדם. לפיכך שילשנו השנה את התקציב לתרבות ואמנות ונמשיך להשקיע בכל ענפי התרבות והאמנות, תוך מתן דגש על קידום יוצרים, הנחלת תרבות לצעירים ותרומה לפריפריה. מוקד התוכן הקולנועי שנוצר במכללת ספיר ומקודם בפסטיבל קולנוע דרום הוא דוגמה מלהיבה לתפישה זו ולסיסמתנו "כאן מתחילים דברים טובים". בברכת הצלחה והנאה לכל יוצרי הקולנוע ואוהביו!

 

פרופ' דוד אלכסנדר

יו"ר המועצה הישראלית לקולנוע


 אני שמח לברך אתכם לפתיחת פסטיבל קולנוע דרום בפתח העשור השני לקיומו. במהלך העשור הקודם ידעו הפסטיבל ומארגניו ימים קשים של אש וסער שהשפיעו על כל אורחות־החיים בעיר ובסביבותיה. לקיום הפסטיבל באזור זה - של חזית ועורף השלובות זו־בזו - נודעת, אפוא, משמעות מיוחדת, מעבר להיבט האמנותי הצרוף.

פסטיבל קולנוע דרום, אשר ביסס את מעמדו זה מכבר כאירוע התרבותי המרכזי והחשוב בדרום מדינת־ישראל, הוא אמירה חברתית חשובה המחזקת את השיח התרבותי הישראלי.

במישור היצירתי והמקצועי מרחיב הפסטיבל את יריעת פעילויותיו משנה לשנה – ולצד סרטי הקולנוע מקיים תוכנית עשירה ומגוונת של שיח עם קהליו באמצעות סדנאות, קבוצות־דיון, מחוות ליוצרי קולנוע נבחרים ומפגשים בלתי־אמצעיים עם אמניו: ישראלים כמו גם אורחים מחו"ל. אני שמח שמועצת הקולנוע בהכירה בחשיבות הפסטיבל, בייחודיותו
ובתרומתו לקידום אמנות הקולנוע נמנית עם התומכים בו.

ברכותיי ברכות עמיתיי למועצה למארגני הפסטיבל, לשחקנים וליוצרים, המצעידים מדי יום את תעשיית הקולנוע הישראלי לפסגות חדשות ולריגושים חדשים. להם - ולקהל באי הפסטיבל מובטחת הנאה צרופה בימים הקרובים.

 

דוד בוסקילה

ראש עיריית שדרות


תושבים יקרים ואורחים נכבדים! ברוכים אתם בבואכם לפסטיבל קולנוע דרום ה 12- הנערך בשדרות. אין ספק כי שיתוף הפעולה המתהווה ומתעצם בין שדרות למכללת ספיר והמועצה האזורית שער הנגב מעמיד את שלושת הגופים במרכזה של עשייה אזורית ברוכה. שדרות מברכת את באי הפסטיבל, אנו בטוחים כי שהותכם תנעם לכם וכי תפיקו מימי הפסטיבל את המרב והמיטב.

 

פרופ' ג'ימי וינבלט

נשיא המכללה האקדמית ספיר


פסטיבל קולנוע דרום הפך להיות מסורת קבועה במכללת ספיר. הוא מתקיים מדי שנה בשנה מזה שתיים עשרה שנים, והוא מסמל יותר מכול את מעמדה התרבותי והאינטלקטואלי. מפעל זה זוכה מאז היווסדו ליוקרה והערכה רבה בקהילת הקולנוע והיצירה וכן בציבור הרחב. עצם קיום פסטיבל זה בנגב המערבי )מכללת ספיר והעיר שדרות( ברמה האמנותית הגבוהה שלו, הוא הישג שאינו מובן מאליו, שמתגשם בזכות המסירות, המצוינות והאיכות האנושית של העושים במלאכה, וזאת למרות תנאי הפתיחה הקשים. כל זה קורה במכללה האקדמית ספיר בכלל, ובבית הספר לאמנות הקול והמסך בפרט. בית ספר זה, שהינו אחד היהלומים בכתר של מכללת האקדמית ספיר, מונהג על ידי ד"ר אבנר פיינגלרנט, אשר הטביע את חותמו על הפסטיבל, ועל כך מגיעה לו ולכל שותפיו ברכת יישר כוח!

 

אילת מצגר

מנכ"ל הרשות השנייה


הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מברכת את המשתתפים בפסטיבל קולנוע דרום המתקיים זו השנה השתים-עשרה בשדרות ואת המועמדים לפרסים בקטגוריות השונות בפסטיבל. הרשות השנייה תומכת ביצירה הישראלית ומעודדת אותה ואת היוצרות והיוצרים, ומברכת על קיומו של מפעל קולנועי חשוב זה, שמביא לידי ביטוי את הקולות השונים והמגוונים של החברה הישראלית.
הרשות מייחסת חשיבות מיוחדת לתמיכה בדור ההמשך באמצעות הקרנת הסרטים ברצועת השידור "סנונית יצירה צעירה" של הרשות השנייה בערוצים 2 ו 10- בטלוויזיה. הקרנת סרטי הסטודנטים בטלוויזיה מעניקה ליוצרות וליוצרים הצעירים הזדמנות משמעותית לחשיפה ולקידום מקצועי, ואף תורמת לתעשיית הטלוויזיה והקולנוע הישראלי בכך שהיא משלבת יצירות חדשות, מרעננות ומעניינות. ההתמדה בקיומו של הפסטיבל והתמודדותכם האמיצה גם בזמנים קשים ומאתגרים באזורכם, ראויה להערכה ולהוקרה של הציבור כולו ובעיקר של שוחרי התרבות והקולנוע. ברכות חמות לכל העושים במלאכה למען קיומו המוצלח של הפסטיבל מדי שנה, ובהצלחה לכל המשתתפים המתמודדים בתחרויות.

 

זוהר אביטן

יו"ר הנהלת סינמטק שדרות


השנה חוגגים, פסטיבל קולנוע דרום וסינמטק שדרות 12 שנים לקיומם. ייחודו של הפסטיבל הוא במקום בו הוא מתקיים - בסינמטק שדרות. הרעיון אשר הנחה את הקמת סינמטק שדרות היה ועודנו: קולנוע הוא שפה, נדבך חשוב בתרבות. ככזה הוא צריך להיות נגיש לכול. ההחלטה לקיים את פסטיבל קולנוע דרום בשדרות הייתה ועודנה הכרזה דומה: פריפריה, מלבד היותה ספקית חשובה של נושאים חברתיים, תרבותיים וקולנועיים מרתקים, יכולה לקיים פסטיבל
ייחודי, ישראלי ובינלאומי, שמעניק במה ליצירה שבמרכזה התבוננות אחרת, פורצת דרך בחברה האנושית. סינמטק שדרות נותן במה לכל המגוון של העמדות ביצירה הקולנועית. מעבר לכל מחלוקת, הוא מדגיש את היכולת לקיים שיח ייחודי באמצעות הקולנוע. בפעילויותיו של הסינמטק, שמיועדות לכל הקהלים ולכל הגילאים, הוא מצליח ליצור מכנה משותף תרבותי - קולנוע כמוקד בילוי, מפגש ומחשבה. פסטיבל קולנוע-דרום, שנחשב בצדק לגולת כותרת של פעילות קולנועית מרשימה וסינמטק שדרות, שמהווה אכסניה של מפגש חי בין אנשים בשר ודם מהמרכז ומהפריפריה, הם יצירה שלמה אחת, שמעניקה משמעות לתרבות ולמקום ובעיקר לבני-אדם. בשם הנהלת הסינמטק, תודתנו והוקרתנו לצוות פסטיבל קולנוע דרום ולצוות סינמטק שדרות על פעילותם המרשימה. תודה למנויים הרבים של הסינמטק אשר מספרם הולך וגדל בהתמדה והם מהווים את הגרעין המרכזי שמבטיח את קיומו של הסינמטק. תודה לכל הצופים ולכל התומכים בפעילותם של שני מוסדות חשובים אלו. בשנתו ה 12- פסטיבל הוא מוסד של קבע חשוב לכל שוחרי התרבות שמגלים עניין באדם וביצירתו.

 
*
עיצוב האתר: אולגה גולצר