Hebrew (Israel)English (United Kingdom)


מבנה הפסטיבל


לפסטיבל קולנוע דרום שלוש תוכניות קולנוע מרכזיות, בהן מוצגים כ-70 סרטים:

תכנית קולנוע ישראלי

תכנית זו כוללת 5 מוקדים:

בכורות של קולנוע עלילתי ישראלי  
בכל ערב תוקרן בכורה ישראלית של פיצ'ר חדש בנוכחות היוצרים, השחקנים ואנשי הצוות. בין הסרטים הבולטים שהוקרנו בהקרנת בכורה לאורך שנות הפסטיבל ניתן למצוא את הסרטים: "המשגיחים", "העולם מצלחיק", "עג'מי", "ואלס עם בשיר", "שבעה", "הערת שוליים", "עדות", "סוף העולם שמאלה", "הבודדים", "כך הייתי" ועוד.

פוקוס ליוצר/ת ישראלי/ת

הפסטיבל עורך בכל שנה פוקוס משמעותי ליוצרים/ות חשובים/ות בקולנוע הישראלי, הרלבנטיים לדיון שהפסטיבל מבקש לעורר. במסגרת הפוקוס מוקרנים סרטים מוקדמים וחדשים של היוצרים/ות, נערכים מפגשים לאחר כל סרט, מוקדש דיון אודות היצירה, מתקיימת סדנת אמן וכן מוקדשת כתיבה מקיפה על היצירה בספר האוצרות של הפסטיבל.

אוצרות קולנוע תיעודי
תכנית מיוחדת זו מציעה מבט חדשני על הקולנוע התיעודי הישראלי. במסגרתה, יבחרו חמישה סרטים תיעודיים ישראליים, המציעים נקודת מבט מאתגרת וחוויה קולנועית ייחודית, פורצים את הגבולות הצורניים המקובלים לסרט תיעודי, ומאתגרים את הצופה במורכבות הגלומה בנקודת מבטם. מענקי עידוד כספיים יוענקו ליוצרים המציגים במסגרת זו.  כמו כן, ייכתב מאמר על כל סרט במסגרת ספר האוצרות של הפסטיבל.

קולנוע עצמאי, עלילתי, צעיר ובועט
זו השנה הרביעית בה מייחד הפסטיבל משבצת המיועדת לסרטים עלילתיים עצמאיים באורך מלא. הפסטיבל מזהה את המגמה החדשה והמרתקת בקולנוע הישראלי, בה יותר ויותר יוצרים צעירים מפיקים סרטים עלילתיים באורך מלא ובתקציב הפקה מינימאלי  - דבר המאפשר חופש פעולה מוחלט וקולנוע חופשי ממגבלות. אנו מאמינים, כי מגמה זו עשויה להשפיע ולשנות את הקולנוע הישראלי המוכר. מסגרת זו תיוחד לעשייה קולנועית פרועה, חצופה, המיועדת לערער ולאתגר את הקולנוע הישראלי המסחרי והסדור.  הסרט הנבחר יזכה במענק הפצה מטעם קרן הקולנוע הישראלי.

פרסים יעודיים ליוצרים צעירים

המחלקה לאמנות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר מבקשת לסלול דרך ליוצרים צעירים מרחבי   הארץ המבקשים לאתגר את השפה הקולנועית. מדי שנה, מעניק הפסטיבל פרסים ייעודיים בסך כולל ליוצרים צעירים בשלב פיתוח תסריט או השלמת הפקה באחת או יותר מהסוגות הבאות: תעודה, דרמה, אנימציה, ניסיוני. הפרסים יחולקו בשתי קטגוריות: פרסים יעודיים לפיתוח ופרסים יעודיים להפקה.

תכנית קולנוע בינלאומי
התכנית הבינלאומית מציגה מגוון רחב של סרטים מרחבי העולם המנסים להתמודד עם סוגיות אנושיות ותרבותיות מרתקות. מדי שנה, מציג הפסטיבל יבול קולנועי בינלאומי איכותי ורדיקלי, המביא את קולו של הקולנוע בארצות העולם המתפתחות ומשקף את התמורות שעוברות על הקולנוע בארצות העולם השלישי. זהו קולנוע עני באמצעים אך עשיר באנושיות, המנסה לפתח זהות ייחודית באמצעות היצירה הקולנועית. קולנוע זה הולך ומפלס לעצמו מקום של כבוד בפסטיבלי הקולנוע היוקרתיים בעולם.

תכנית קולנוע 'דרום החדש'
מסגרת התחרות המסורתית של סרטי הבוגרים שנוצרו במחלקה לאמנות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. כמו תמיד, מדובר בקולנוע מסקרן ומרתק שצומח בדרום על קו הגבול החדש בין עזה לשדרות. התחרות מהווה קרש קפיצה ונקודת חיבור עבור יוצרים צעירים בתחילת דרכם. סרטי הבוגרים של תלמידי המחלקה לקולנוע וטלוויזיה במכללה האקדמית ספיר זכו לפרוץ את גבולות הקולנוע הסטודנטיאלי, והבולטים בהם כמו "סיסאי", "סבא", "פיצה משפחתית", "קירות לבנים", "ברחל בתך הקטנה", "זרעי קיץ", "רסיסים", "דור", ו"מלח הארץ" זכו וזוכים בפרסים היוקרתיים ביותר בארץ ובעולם ומשודרים בגופי השידור המרכזיים בישראל ומחוצה לה.

מעטפת הפסטיבל
מעטפת הפסטיבל מציעה מפגשים וסדנאות אמן יומיות עם אורחי הפסטיבל מישראל ורחבי העולם, שיעסקו בסוגיות של שפה, תפישה וזהות קולנועית, כמו גם סדנאות עבודה ייחודיות בתחומי האנימציה, קולנוע, פס קול וטלוויזיה. בכל לילה נערכים סשנים פתוחים בנושאי קולנוע, שירה, מוזיקה ותיאטרון שיועברו על ידי אורחי הפסטיבל, ויעוררו דיאלוג כנה ובלתי אמצעי סביב עולמות התרבות והזהות מהם אנו באים ובתוכם אנו פועלים.

כתב העת "קולנוע דרום"
כתב העת עוסק בכל שנה בקולנוע המוצג בפסטיבל, במטרה לעורר דיון, כתיבה ושיח מתמיד על היצירה הקולנועית המקומית וליצור מודעות והבנה עמוקה יותר, ההכרחיות לניתוח כל יצירה באשר היא.
 
 
*
עיצוב האתר: אולגה גולצר