חרף העובדה שלא חיו כלל יהודים במרכז היהודי ההיסטורי של יהודה ושומרון לפני מלחמת ששת הימים שהתרחשה ב- 1967, כיום משמש איזור זה בית למאות אלפי מתנחלים יהודים שמידת השונות ביניהם מבחינת המראה, המוצא, האידיאולוגיה והרקע הסוציו-אקונומי זהה כמעט למידת השונות בין חלקיה השונים של החברה הישראלית כולה. איך זה קרה? מה משך אותם לשם?

סיפור ההתנחלויות היהודיות בגדה המערבית הוא חלק מרתק ובלתי נפרד מהחיים הישראלים המודרניים: סיפור מורכב וחמקמק בשנים הראשונות שהופך לסוער וטראגי במידה הולכת וגוברת עם השנים. זהו סיפור שמסופר כאן כבר כמעט חצי מאה ועדיין אין סימן שהוא עומד להיפתר. בדומה לכיבוש עצמו, זוכה תופעת ההתנחלויות לכיסוי תקשורתי נרחב. אך כיסוי תקשורתי זה נוטה להתמקד בנפולת ורק לעתים רחוקות עוסק בגורמים האידיאולוגים וההיסטוריים שהובילו ליצירת ההתנחלויות ועמן, האחיזה ההדוקה שיש לישראל בגדה המערבית – אחיזה שהפכה לסימן ההיכר של חברה שנוסדה בעבר על בסיס אידיאלים של ליברליות חילונית ושוויון.

"המתנחלים" משלב היסטוריה עם כותרות ראשיות ומעניק לנו לראשונה נקודת מבט מקיפה על נקודת המפגש הזו שבה רדיקלים, אידיאליסטים, פאנאטים משיחיים, מאמינים אדוקים ואופורטוניסטים פוליטיים, החיים בתחומי אזור המריבה שבו עוסק הקונפליקט העתיק, נפגשים פנים אל פנים עם ההיסטוריה עצמה. כיום, מאיימים המתנחלים להצית את חבית חומר הנפץ המזרח-תיכונית.

בסוף ההקרנה ייערך פאנל בהשתתפות הרב אריאל בראלי, אבי דבוש ושמעון דותן ובשיתוף עמותת רעות בשדרות.

בהנחיית יפעת ארליך

הקרן החדשה לקולנועיס דוקו  עמותת רעות

צוות

מפיק/ה: אסתל פיאלון, יונתן אלוך, פול כדיו | תסריט: שמעון דותן | משתתפים: חנמל דורפמן, יהודה עציון, מוטי קרפל, בני קצובר, שרה נחשון, דניאלה ווייס | צילום: פיליפ בלאיש | עריכה: אורון אדר | פסקול: אלכס קלוד | מוזיקה מקורית: ריי פאבי