כראוגרפיה דוקומנטרית מאת ליאת דרור וניר בן גל

זהו סיפור על הבגדים שאנחנו לובשים, על האנשים שעושים אותם ועל השפעת תעשיית האופנה המהירה והזולה על העולם שלנו. בעשרות השנים האחרונות נדד ייצור הבגדים לעולם השלישי. אמנם המחיר של הבגדים ירד, אך העלויות האנושיות והסביבתיות גדלו באופן דרמטי. אסון הראנה פלאזה אירע באפריל 2013, שבו יותר מ-1,100 עובדות מתפרה איבדו את חייהם בקריסת מבנה בן שמונה קומות בבנגלדש. זו אינה התאונה היחידה ב"מתפרות הדמים", הלחץ של תאגידי האופנה להוזיל את עלויות הייצור מביא להזנחה של טיפול נאות בפועלות בהיבטי בטיחות בסיסיים ובתנאי עבודה מתחת לכל ביקורת. זה בעיקר סיפור על נשים ונשיות ועל המחיר שהן משלמות ו\או מרוויחות.

במצפה רמון מול הסטודיו שלנו יש מתפרה בה עובדות כ 30 פועלות בפס יצור לתפירת מדים לחיילי צה"ל הרבה משעות הסטודיו שלנו בילינו במתפרה. לומדים את ה"חומר התנועתי " של הנשים, את הסבלנות והסיזיפיות האין סופית, עוד גזירה ועוד תפר ועוד שרוול וכפתור ועוד גיהוץ ואריזה ומשלוח חדש. חלק גדול מפס הקול של המופע הוקלט במתפרה במצפה רמון. לעיתים קרובות רק אחרי הקריסה אנו שמים לב, לעיתים זה מאוחר מידיי, כאב רב נוצר ואיבדנו את כוחנו. בתוך ההתבוננות אנו יכולים ללמוד לזהות, לראות ולעצור, להיות באותה נקודה בזמן שיכולה להעצים ולמנוע את ההרס, כלפי עצמנו, הגוף, הנפש שלנו, במערכות יחסים, משפחה, במבנים חברתיים כלכליים, מה מצריך מאתנו לזהות את הבלתי נמנע?

"ראנה פלאזה" הינו מקום בנקודת זמן בה חוסר ההסכמה לראות ולהתמודד הביאה איתה קריסה אל כאב אין סופי. הזנחה ואטימות הובילו את הדרך, האם אנו עם עצמנו יכולים בכל רגע נתון לטפח ולהתפתח, לעצור במידת הצורך, להתבונן בקיים. בקיים כפי שהוא, ללא חמדנות, אינטרס, אחיזה, בטחון אישי או כלכלי, אלו מונעים את הראייה הרחבה המסכימה לראות את התמונה המלאה על היופי, העצב, השפלות ורוממות הרוח שבה.

האנגר אדמה הוקם בשנת 2000 כאשר העבירו ליאת דרור וניר בן גל את פעילותם מהמרכז למצפה רמון. מתוך תפיסת עולם כי אמנות אינה נחלת המרכז בלבד וכדי לבדוק, מה היא אמנות, למה היא מחוברת וכיצד בונים מרכז עצמאי בלב המדבר ללא תלות במרכז דמוגרפי, חברתי. 

בקרוב מרכז היצירה של ליאת דרור וניר בן גל עובר לשדרות. בשנה הבאה צפוי להיפתח בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר מסלול לימודים חדש: כוריאוגרפיה ותנועה לבמה ולמסך בניהולם.

השתתפות: עמנואל בוז'אר \ידידיה אנקרי \גל לוינסון\ רז סולומון\ נעם פרנק\ רז גלוזמן\ נועה פרומרמן 

כוריאוגרפיה דוקומנטרית: ליאת דרור וניר בן גל        תאורה: אלירן סילבר

פסקול: איתמר כשרי                                                עריכת סרטונים: רוני הרמן

תלבושות : לודה Studio L                                      תפאורה: יוסף אליאסי