מירי רגב, שרת התרבות והספורט 

יוצרים יקרים, אורחים ושותפים לדרך,

אני שמחה לברך אתכם בהגיעכם לפסטיבל קולנוע דרום!

גם השנה, ימי ראשית הקיץ יזמנו לעיר שדרות אלפי שוחרי קולנוע מכל קצוות הארץ. כולנו נרגשים להיות שותפים לחגיגת הקולנוע המרשימה הזו שמפגישה בין מיטב היוצרים והיצירות של עולם הקולנוע  – המקומי והרב-לאומי.

עוצמתו של הפסטיבל נעוצה בנחישות מנהליו להניף בגאווה את דגלי הנגב ולהעניק ביטוי לכישרונות הנועזים ופורצי הדרך הצומחים בפריפריה. בימים הקרובים נהיה עדים למקבץ מרשים ומרתק של סיפורים אנושיים המייצגים פסיפס חברתי ותרבותי מגוון ומשקפים מורשות ומסורות תרבותיות של כולנו: יהודים ושאינם יהודים לשבטיהם, עולים זה מקרוב באו ובני הארץ שנולדו לתוך תולדותיה ואגדותיה, סיפוריה וסמליה.

כשרת התרבות שגדלה בקרית גת, כמי שמבקשת להעצים את התרבות בפריפריה ולהעניק לכל חלקי הארץ את ההזדמנות ליצור ולצרוך תרבות, אני גאה על תמיכת משרדי בפסטיבל ונרגשת לראות את תרומתו להצבת הנגב במרכז הבמה.

אבקש להודות לראש העיר שדרות, ידידי אלון דוידי, לאנשי בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר ולהנהלת הפסטיבל בראשות פרופסור אבנר פיינגלרנט, היוזם והמוציא לפועל שמוסיף לדחוף את פסטיבל קולנוע דרום לשיאים חדשים.

מאחלת לכם ולכולנו שתמשיכו לחדש וליצור, לחלום הכי גבוה שניתן ולסלול את הדרכים שיהפכו חלום למציאות.

שיהיה לנו פסטיבל מהנה, מעשיר ומעורר השראה.

שלכם,

מירי רגב, שרת התרבות והספורט

 אלון דווידי, ראש העיר שדרות 

זו השנה ה- 15 ברציפות שאנו מקיימים את פסטיבל קולנוע דרום בשדרות, פסטיבל שכולו חוויה קולנועית לא שגרתית, המשקפת בעין אמנותית ומסקרנת את ההוויה בדרום עם המון כשרון. 

לפסטיבל תפקיד חשוב בקשר המיוחד בין העיר שדרות למכללה. הפסטיבל משלב בין הסינמטק בעיר לבית הספר לקולנוע ולטלוויזיה של המכללה האקדמית 'ספיר', קשר הנחשב לסיפור הצלחה שהביא במרוצת השנים את פסטיבל קולנוע דרום לקדמת הבמה, כפסטיבל בעל שם ויוקרה בארץ ואף מחוצה לה. עיריית שדרות בראשותי תמשיך לתת בית ופלטפורמה נוחה ליוצרי הפסטיבל.

אין ספק כי היצירות הקולנועיות בפסטיבל שנעשו על ידי אנשי הדרום, המספרים את סיפורו של הדרום ומוכיחים פעם אחר פעם כי התברכנו בצעירים כישרוניים במיוחד, עבורם השמיים הם הגבול. זה נכון לקולנוע כמו שזה נכון לתחום השירה ולעוד תחומים רבים נוספים, בהם אנו זוכים להכרה והערכה רבה, הרבה מעבר לגבולות העיר והאזור. לכם, סטודנטים-יוצרים יקרים, מגיעות כל הברכות על הכישרון הרב.

לצד הצלחתו של הפסטיבל, ראוי לזכור כי פסטיבל קולנוע דרום מהווה חלק ממערך תרבותי עשיר ומגוון בעיר. עיריית שדרות בהנהגתי מקדמת את תחום התרבות, בין אם לכלל האוכלוסייה ובין אם באירועי תרבות ייחודיים, הפונים לקהילות מסוימות בעיר. אני סבור כי לתרבות חשיבות עליונה לאיכות החיים של תושבי העיר, הזכאים ליהנות מרפרטואר תרבותי עשיר, מגוון ואיכותי. לצד חיזוק תחום התרבות בעיר ובאזור, אני מברך על שיתוף הפעולה עם מכללת ספיר ורואה בה יעד אסטרטגי עבור העיר והמכללה כאחד, יעד המשרת ומקדם את האינטרסים של שני הצדדים, מפרה ומעודד צמיחה. 

אני מאחל לכל בית ישראל לבוא וליהנות משבוע של פסטיבל מעניין, צבעוני, מרגש ומלא הפתעות.

 אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב

השלום והברכה לבאים בשערי פסטיבל קולנוע דרום, ייסוד מכללת "הנגב", ואחריה מכלת "ספיר", הוא פרי שיתוף פעולה של 15 רשויות מקומיות בנגב, בהן הובילה המועצה האזורית שער הנגב. המכללה ממוקמת בלב קריית החינוך "שער הנגב", לצד מוסדות לחינוך, רווחה וספורט שמשפיעים מטובם על כלל תושבי צפון מערב הנגב. אנו, תושבי "שער הנגב", גאים להימנות על מקימי המכללה ועל תמיכתנו בהתפתחותה לאורך השנים.

מחלקת הקולנוע במכללה הינה ה"ספיר שבכתר", היא רכשה לעצמה מוניטין אדיר ומגדלת דורות של תלמידים, אשר פרשו כנפיים מקצועיות ואנושיות במרחבי שדותינו ובין תושבינו. בשנה האחרונה אנחנו, אנשי המכללה, שדרות ושער הנגב, בוחנים בצוותא את דרכי הגשמת החלום של פיתוח מיזמי תעסוקה ופיתוח כלכלי המתבססים על כח היצירה, הידע והחזון האנושי שטמונים בתלמידי בתי הספר לטלוויזיה וקולנוע במכללה ומוריהם.

אני מלווה את פסטיבל קולנוע דרום משנתו הראשונה ומזהה את הטוב והאופטימי שהוא מביא אלינו. שאו ברכה, יוצרים ומפיקים. בשם תושבי שער הנגב וראשי הרשויות במרחב, אני מאחל לכולנו הנאה שלמה בימי חגיגת הקולנוע הדרומי.

 פרופ' עמרי ידלין, נשיא המכללה האקדמית ספיר 

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בשדרות הנו חגיגה לעיניים ולאזניים, שמדי שנה מושכת אליה עשרות אלפי מבקרים. אני מזמין את כל חובבי הקולנוע להצטרף לחגיגה וליהנות מסרטים מרתקים, ממיצגים אמנותיים מרהיבים, ממוזיקה מעולה ומההווי הספירי הפועם בלב שדרות.אני מודה למרצים, הסטודנטים וצוות ההפקה של בית הספר לאמנות הקול והמסך של המכללה על ארגון הפסטיבל ולעיריית שדרות על אירוחו.

Hasta La Vista in Sderot, Baby

 אלוף (מיל') עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס 

לכל משתתפי פסטיבל קולנוע דרום,

מפעל הפיס מניף זה למעלה מ 60 שנה את דגל החינוך לטובת החברה בישראל. בונה כל שנה 50% מכיתות הלימוד וגני הילדים בישראל, מקים מועדונים ואולמות ספורט, חונך ספריות, קונה מחשבים לתלמידים ומורים ומחלק מלגות לאלפי סטודנטים.

אנו רואים את התרבות כמשלים ומגשים החינוך וכמזון רוחני לאדם. לפיכך המשכנו והגדלנו השנה את התקציב לתרבות ואמנות (פי שישה בשנים האחרונות) ונמשיך להשקיע בכל ענפי התרבות והאמנות בדגש על קידום יוצרים, הנחלת תרבות לצעירים ותרומה לפריפריה. השנה נדרשנו לתרומה ייחודית לפסטיבל וכך עשינו. מוקד התוכן הקולנועי שנוצר במכללת ספיר ומקודם בפסטיבל קולנוע דרום מהווה צוק תרבותי איתן ודוגמא מלהיבה לסיסמתנו "כאן מתחילים דברים טובים".

בברכת הצלחה והנאה לכל יוצרי הקולנוע ואוהביו!