רפאל נדג'ארי הוא יוצר קולנוע, במאי ותסריטאי ישראלי-צרפתי, שנולד ב-1971 במרסיי, צרפת. נדג'ארי הוא יוצר קולנוע מסקרן, מאתגר, בעל קול אישי ופרקטיקה בימויית ייחודית בנוף הקולנוע הישראלי והעולמי של ימינו. נדג'ארי מתייחס לאתיקה של הזהות היהודית כאניגמה ושואל עליה שאלות, אך לא תמיד מציע תשובות או פתרונות קלים. לכן הוא מרבה לעסוק בסרטיו בקונפליקט הקיומי שבזהות היהודית של דמויותיו ובעולמם. דרך העשייה הקולנועית של נדג'ארי גם מתאפיינת באלתור, תוך שיתוף שחקניו בבניית הסצנות העולות מן התסריט. לעולם אינו כותב את הדיאלוגים מראש אלא מאלתר אותם עם שחקניו עד שהוא מגיע לתוצאה הרצויה בעיניו. לדידו, אלתור ועבודה משותפת עם השחקנים בבניית הסצנה הם אבני יסוד בעבודתו כקולנוען.

נדג'ארי למד בסטרסבורג אמנות חזותית ויהדות וב-1993 החל את דרכו בטלוויזיה הצרפתית כתסריטאי וכבמאי. שלושת סרטיו הראשונים צולמו בניו יורק והיטיבו לבטא את אווירת חוסר המשמעות והפשר של אנשים צעירים, שמחפשים מרפא ונחמה באהבה בעיר הגדולה והמנוכרת. אהבה שתמיד תלויה בדבר. סרטו "הצל" מ-1999 נבחר לתחרות במסגרת היוקרתית "מבט מסוים" של פסטיבל קאן באותה שנה. סרטו השני, "אני אחיו של ג'וש פולונסקי", יצא לאקרנים ב-2001 והוצג במסגרת ה"פורום" של פסטיבל ברלין. באותה שנה צילם "גם את הסרט "דירה 5 סי", שיצא לאקרנים ב-2002 והוצג במסגרת "שבועיים של הבמאים" בפסטיבל קאן.

ב-2004 עבר נדג'ארי לחיות וליצור בישראל ובה צילם את הסרטים: "אבנים מ-2004, בכיכובה של אסי לוי. הסרט, שצולם בתל אביב, מתאר את הטלטלה העוברת על אשה שחווה ניתוק רגשי ופוסט טראומה בעקבות פיגוע. "תהלים" מ-2007, שצולם בירושלים והוקרן במסגרת התחרות הרשמית של פסטיבל קאן באותה שנה, עסק בשני בניו הצעירים של אב שנעלם. ב- 2009 הניח נדג'ארי ליצירותיו האישיות ופנה לחקור את הקולנוע הישראלי. הסרט "ההיסטוריה של הקולנוע הישראלי" באורך של 6 שעות שיצר עוסק בתולדות הקולנוע הישראלי לתקופותיו. החל מהקולנוע הציוני המגוייס שהתחלתו בשנות ה-30, דרך הקולנוע האמנותי והמסחרי של שנות השישים וה-70, ההתעניינות ב"אחר" הפלסטיני בשנות ה-80 וכלה בקולנוע האישי, הפיוטי והעדתי של שנות

ה-90 ושנות ה- 2000. החלק הראשון עוסק בשנים 1932– 1978 והשני עוסק בשנים 1978 2005. ב-2013 יצר את סרטו מעל הגבעה, שצולם כולו בחיפה, בכיכובם של אורי פפר, מיכאלה עשת ומוני מושונוב, ואתו חזר לפסטיבל קאן 2013. הסרט מתאר נתק בין בן לאביו, ואת ניסיונם להגיע האחד אל השני. סרט עלילתי חדש "השקיעה" של נדג'ארי עומד לצאת לאקרנים. הסרט, שאותו צילם נדג'ארי בקנדה, הוא קו פרודוקציה צרפתית-קנדית. הסרט מגולל מערכת יחסים בין זוג מוזיקאים יהודיים ממוצא צרפתי שמתגוררים בקנדה ומנהלים מקהלה ששרה מוזיקה יהודית.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————