פסטיבל קולנוע דרום 2015 אוצר גם השנה מסגרת איכותית להקרנת סרטים תיעודיים חדשים, אוצרות סרטים שתסמן רגע היסטורי-פוליטי-אסתטי בקולנוע הישראלי. הפסטיבל חיפש אחר יצירות תיעודיות חדשות, מקוריות ומאתגרות העוסקות במציאות מורכבת ולעיתים אף מקובעת ומאפשרת לצופה פתח חדש של הסתכלות והבנה של המציאות הסובבת אותנו. מסגרת האוצרות מבקשת לתת במה ליוצרים המשתמשים בשפה קולנועית ייחודית, הן מבחינת תוכן והן מבחינת צורה, ושואף ליצור מסגרת ומרחב דיון בקולנוע ישראלי, סביב קולנוע חדש זה.

“אוצרות דרום” מוקדשת לג’וליאנו מר חמיס, שנרצח ב-4 לאפריל 2011 על ידי רעולי פנים מחוץ ל”תיאטרון החופש” בג’נין. ג’וליאנו חזר לג’נין בשנת 2006 אחרי הקרב בו כוחות צה”ל הרסו את מחנה הפליטים ואת “תיאטרון האבן”, שהפעילה אמו ארנה מר חמיס בשנות ה-90, והקים את “תיאטרון החופש” עם ילדי המחנה. ביחד הם קיוו לעשות “אינתיפאדה בעט, מכחול ומצלמה”. כמו מכשף הוא הוביל אחריו את הנוער של ג’נין שבחר באמנות ולא בקיצוניות ואלימות, אלא שערכי החופש והשוויון שזרמו לו בדם קוממו עליו את הכוחות הקיצוניים בעיר, והם רצחו אותו בדם קר. “אוצרות דרום” מבקשת לזכור ולהמשיך לקיים את מורשתו.

השנה הוגשו עשרות סרטים לצפיית הלקטורים ומתוכם נבחרו 5 סרטים חדשים. כל סרט שנבחר מאתגר בדרכו באופן הפרטית ביותר את העשייה הקולנועית אם בצורה ואם בתוכן אותו הסרט מעלה. נקודת המבט הפרטית ביותר העולה מן הסרטים הנפלאים והמורכבים האלה מצליחה להאיר מציאות כללית רחבה יותר, חברתית ופוליטית הרלבנטית לנקודת הזמן בה אנו חיים בישראל של 2015. מדובר בחמישה סרטים של יוצרים ויוצרות נחושים ועיקשים לעשות את שלהם ללא פשרות כדי להביא אל המסך אמת רגשית וצורנית באופן מעורר השראה. הסרטים שנבחרו להקרנה במסגרת זו: “פה ולא שם” בבימויה של דנאי אילון שנבחר אף להיות סרט פתיחת הפסטיבל. ” שם. אב” של מיטל אבוקסיס, “מניין” של אופיר ראול גרייצר, “שיר ידידות-רבי דוד בוזגלו” של רפאל בלולו ו”פרדס כ”ץ אהובתי” של ערן ברק.