משה מזרחי, מהגדולים, הפוריים והמקוריים שביוצרי הקולנוע החיים ופועלים בישראל, נולד ב-1931 באלכסנדריה, מצרים. פועלו של מזרחי מרשים ברוחב היריעה שלו. הוא כתב, ביים והפיק סרטים בישראל, צרפת, אנגליה וארה”ב ותמיד מצוי בעיצומה של עבודה על סרט חדש. בעזרת הקולנוע העיקש והמרגש שלו שואל מזרחי שאלות על גלות ובית, פנים וחוץ, זהות ואינטימיות.
מזרחי החל את דרכו כעיתונאי ומבקר קולנוע בצרפת של שנות ה-50. באותה תקופה עבד לסירוגין כמדריך נוער של הסוכנות היהודית בצרפת ותוניסיה, וכמבקר קולנוע ומתרגם סרטים לצרפתית בישראל. בסוף שנות ה-60, לאחר שנים של עשייה טלוויזיונית בחברת ההפקה הצרפתית Tele France כעוזר במאי, מנהל הפקה ומפיק בפועל, החל לכתוב ולביים בעצמו כשהוא בתנועה בלתי פוסקת בעיקר בין צרפת לישראל.

העיסוק של מזרחי בגלות ובית טומן בחובו עיסוקים מובלעים ואובססיביים בזהות, בנשיות, ביהדות, ועיסוק במה שחמקמק, שאינו יכול להיות מוגדר כי הוא גם וגם, גם פה וגם שם, ולכן מניע אך גם מאיים ומוזר וכמו שמזרחי בעצמו אומר “נטע זר”. עיסוקים אלה מתקיימים לאורך כל סרטיו: באורח בעונה מתה, סרטו הראשון באורך מלא מ-1970, שעוסק במפקד מחנה ריכוז גרמני שמתחזה ליהודי ובונה לעצמו חיים חדשים באילת, והיה מועמד לפרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר ולפרס דוב הזהב בפסטיבל ברלין, בסרטים בעלי הקווים האוטוביוגרפיים שיצר בישראל, שהוצגו וקיבלו פרסים בפסטיבלים ותחרויות החשובות בעולם: אני אוהב אותך רוזה (1971), שהוקרן במסגרת התחרות הרשמית של פסטיבל קאן והיה מועמד לפרס הסרט הזר בתחרות האוסקר ההוליוודי כמו גם הסרט הבית ברחוב שלוש (1972) ואבו אל בנאת (1973) שהוקרנו בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן של אותה שנה, וכמובן בכל החיים לפניו (1977) המבוסס על ספרו של אמיל אז’אר בכיכובה של סימון סניורה, שזכה בפרס האוסקר לסרט הזר. עוד סרטים שבהם שיתף פעולה עם סופרים ידועים ומשמעותיים הם נעורים ( 1982) שבו היה תסריטאי שותף לסופר המוערך פטריק מודיאנו, או אוכל המסמרים (1988) על פי ספרו של אלבר כהן, וכן סרטים נוספים ורבים.
מזרחי אוטודידקט נצחי, שעזב את לימודיו הפורמליים בהיותו רק בן 14, יצר פסיפס מרתק של יצירות קולנוע מלאות תשוקה וידע השואבות ממקורות שונים מגוונים: מהיהדות, מהמיתולוגיה, מיצירות ספרות וכן מחייו שלו.

פסטיבל קולנוע דרום 2015 גאה ומתכבד לקיים פוקוס ליצירתו הקולנועית החד פעמית של משה מזרחי. יצירה המציעה אפשרות למבט אחר על החיים שלנו כאן בישראל, דרך העולמות, דרך הדמויות ודרך השפה, בין אם השפה הקולנועית ובין אם שפת הדמויות, שהיא אף פעם לא אחת ויחידה. פוקוס על זהות מורכבת, שמגיעה תמיד מכמה מקומות, שנוגעת תמיד בכמה קצוות, מנוגדים לכאורה. מפגש עם קולנוע שהוא כל כך מדויק ונוגע בפרטים הקטנים והמטרידים שלו, שמהם מזרחי יוצר עולם מורכב ושלם, עולם שהופך להיות עולם שלנו.

במסגרת הפוקוס נקרין את סרטיו הבאים:
1. אורח בעונה מתה (1970)
2. חרוזים לסופי (1971)
3. הבית ברחוב שלוש (1972)
4. אבו אל בנאת (1973)
5. כל החיים לפניו (1977)
6. שלחתי מכתב לאהובתי (1979)
7. אהבה גנובה (1986)

הפוקוס יחל במסגרת פסטיבל קולנוע דרום בין התאריכים 7.6 עד 11.6.15, ולאחר מכן ימשיך לרטרוספקטיבה מלאה שתחל ב- 16.6.2015 בסינמטקים תל אביב, ירושלים וחיפה.
אירוע מחווה לכבודו של מזרחי בשיתוף פסטיבל קולנוע דרום ובהשתתפות ד”ר אריאל שוויצר יתקיים גם במוזיאון להיסטוריה ואמנות יהודית בפריז ב-20 וב-21 בחודש ספטמבר 2015.

לריאיון עם משה מזרחי מאת אפרת כורם