קולות אחרים תמיד מגיעים מרחוק, ואלטרנטיבות, באופן טבעי, צומחות בשוליים. מי שמכיר את קולנוע דרום, יודע כי הוא ההוכחה לכך. מתחם עיריית שדרות הופך השנה באופן רשמי למתחם הפרינג’ בפסטיבל שהוא עצמו פרינג’.

מה שהתחיל בקטן לפני שנה הופך לממשי, לאמיתי, לחי וכשצריך, גם לבועט. לחמישה ימים, תהפוך הרחבה המנומנמת למרכז יצירה ואמנות, ויעניק חוויה תרבותית עכשווית ומרעננת, שנעה בין מופעי רחוב, קולנוע אחר, מיצגים ומוזיקת אינדי, לבין סדנאות אומן ושיח על אמנות אחרת.

מתחם הפרינג’ הוא לא רק במה, אלא גם השראה. כמה מהמופעים המרכזיים נולדו במהלך בניית התוכנייה, בשיתוף ותיווך צוות הפסטיבל – “נשים מבשלות סיפור”, בבימויה והנחייתה של סיגלית בנאי, הוא פרויקט קהילתי של העצמה נשית בשדרות, שהופך למופע בשיתוף מתנ”ס שדרות. הנשים, תוך מלאכת בישול והתעסקות בסירים הופכות לנשים מבשלות שירים. המופע משולב במונולוגים חיים, וידיאו-ארט ופס קול ייחודי.

פרינג’ קולנוע דרום נותן במה לניסיונות חדשים וראשוניים, לפיתוח שפה אחרת, לשילוב אמנויות שונות, לחדשנות, למרדנות, לפעול ללא גבולות וללא מגבלות בתוך מה שהמרכז דחק לשוליים. בשחור, שיצרה וביימה אילנית סוויסה, מופע מוזיקלי המבוסס על הספר שחיבר רינו צרור על זוהר ארגוב, מארח המחבר, יוצר ועיתונאי, את אהובה עוזרי ויהודה קיסר, שותפיו למסע לגילוי אבני הדרך בחיי זוהר.
סמי שלום שטרית, במאי משורר ומרצה בחוג לקולנוע מצייר בסרטו משהו על רוח תזזית, דיוקן קולנועי, ספרותי, אמנותי ומוסיקלי של המשורר ארז ביטון, מי שפרץ את דרכם של המשוררים המזרחיים בני הדור השני והשלישי. לינה צ’פלין, בימאית, יוצרת קולנוע ומרצה ותיקה במכללת ספיר מביאה את סיפורם הדומם של מי שהתרגלנו לראות בכניסה לקניונים – שומרים, רובם ממוצא רוסי, שהיו ברוסיה הרחוקה מוזיקאים, סופרים ויוצרים, ולא ויתרו ומצאו דרך, בתוך הבודקה, להמשיך וליצור.

הסרטים, המופעים, הסדנות, המוזיקה – כולם פרי יצירה שהתחילה בעבודה משותפת, בשילוב כוחות ובמיזוג אמנויות שאפשרו למשהו אחר לצמוח ולהביא אתו בשורה חדשה.

לינור אללוף
מנהלת תוכניות מיוחדות

4

A-WA

תאיר לירון ותגל חיים בנות הרכב הגרוב A-WA, שלוש האחיות מכפר שחרות, מגיעות לכיתת אמן ייחודית בה יספרו על אלבום...

IMGP6559

אישה מטע

במהלך ארבע עונות צילמה אורנה אוריין, אמנית פלסטית, מפגשים עם נשים ודימויים הקשורים לעונת השנה במטע אפרסקים...

sigalit

אנחנו סולו ערק

השחקן שמעון מימרן ("שירים באשדודית") והמשוררת סיגלית בנאי ("שכונת התקווה, קהיר") מדברים שירה על הבמה בליווי...

15

דם קדוש

הקרנת שני פרקים מהסדרה של הבמאי איציק לרנר, על מצב המלחמה היומיומי שמתקיים מעל ומתחת לפני השטח בין המתנחלים...

thumbnail-1400x700

מדרש קולנוע

אודי ליאון מארח: צפייה בקטעים מסרטים ושיחה על החיבור בין שאלות החיים העכשוויות ביותר עם הטקסט הקולנועי ועם...