דומינגה סוטומאיור נולדה בסנטיאגו, צ’ילה ב-1985. לאחר שביימה שורה של סרטים קצרים שזכו בפרסים בפסטיבלים בינלאומיים ביימה את סרטה הראשון באורך מלא, “חמישי עד ראשון” ( 2012 ), והוא זכה בפרס הגדול של פסטיבל הקולנוע של רוטרדם. סרט הביכורים שלה היה סרט מסע, שעסק בטיול סופשבוע של משפחה בורגנית. במהלכו מגלה גיבורת הסרט לוסיה, בת ה-11, כי זהו הטיול המשפחתי האחרון שלהם כמשפחה מאוחדת, ולאחריו ייפרדו ההורים והחבילה המשפחתית תתפרק.
העיסוק של דומינגה בתקופת הילדות ובנקודת מבטם של ילדים על העולם מאפיין גם את מרבית סרטיה הקצרים. הצופה מתבונן דרך עיני הילדים במה שנראה כניסיון להסתיר מהם בכדי לשמור עליהם, בהבטחה הלא כתובה אשר תופר. לסוטומאיור אין ספק באשר לכיוונים אליהם היא מוליכה את דמויותיה. בעזרת עבודת מצלמה מדויקת, שמאפיינת את כל סרטיה, היא מצליחה ליצור רגש וההזדהות של הצופים עם הדמויות.
הקולנוע של סוטומאיור הוא מינימליסטי במהותו והמהלכים הדרמטיים הולכים ומתבהרים בהדרגה, ברמיזה, בקריצה ובעיקר בהתבוננות ארוכה ובהשתהות על הנוף הנשקף מבעד לאתרי ההתרחשות של הסרט. סרטה הבא של סוטומאיור, “מאוחר למות צעיר”, עוסק באירועים אוטוביוגרפיים שקשורים בעברה כילדה שגדלה בכפר אקולוגי מרוחק, שהחל כיוזמה של מספר משפחות ליצור קהילה אלטרנטיבית שיתופית ומוקירת טבע. הסרט השתתף בחממת הקולנוע של ירושלים. סוטומאיור השתתפה גם בתערוכות בצ’ילה ובלונדון ובהם הציגה קטעי וידיאו ומיצבים ויזואליים.