ברכת שרת התרבות והספורט, חברת הכנסת, לימור לבנת

קהל יקר,

ברוכים הבאים לפסטיבל קולנוע דרום, אשר לאורך שלוש עשרה שנות פעילותו הפך לאחד מאירועי התרבות הגדולים והחשובים בדרום הארץ ולשם דבר בקולנוע הישראלי.

משרד התרבות והספורט תומך בפסטיבל מתוך רצון לחזק ולקדם את העשייה התרבותית בפריפריה. גם בקדנציה הזאת כשרת תרבות, אמשיך להציב את פיתוח תשתיות התרבות בפריפריה בראש סדר היום של משרדי, למען העצמת היצירה המקומית והרחבת מעגל הצופים במופעי תרבות בפריפריה, כי לכל אזרח בישראל יש זכות בסיסית לצרוך וליצור תרבות.

תודה לכל העוסקים במלאכת הפסטיבל המעניק קרש קפיצה משמעותי ליוצרים צעירים מהדרום ופותח לעולם צוהר אל העשייה הקולנועית המרשימה של ישראל. צפייה נעימה!

שלכם,

לימור לבנת

שרת התרבות והספורט

ברכת השר לפיתוח הנגב והגליל, שר התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, סילבן שלום

אזור הנגב בכלל והעיר שדרות בפרט, מהווים בשנים האחרונות חממה לפריחה תרבותית ואומנותית, אשר באה כחלק מצמיחה בתחומים רבים כגון התשתיות, התחבורה, התעסוקה והחינוך.

הנגב, מהווה בשנים האחרונות כר הזדמנויות נרחב להתפתחות וצמיחה בנושאים רבים, אשר פעם היו נחלת המרכז בלבד. כחלק מהעצמת התחום האקדמי-תרבותי, הקמנו את מעבדת תרבות בדימונה, הבאנו להקמת מרכזי פרינג׳ וחיזקנו את מוסדות התרבות הקיימים בנגב.

נוסף על כך, אנו מתעסקים בפרויקטים שישנו את פני הנגב כמו מעבר עיר הבה״דים לנגב, חנוכת קו הרכבת לשדרות והמסילה הכפולה בין תל אביב לבאר שבע, שמקצרת את זמן הנסיעה ל-55 דקות בלבד, כמו גם הארכת כביש 6 עד לצומת שוקת, הקמת אזורי תעשייה והבאת מפעלי עוגן לנגב.

פרויקטים אלו ייתנו חיזוק משמעותי לפריחתו ושגשוגו של האזור. צעירים רבים המעוניינים ללמוד ולהתפתח בתחומים רבים ומגוונים, ימצאו את הנגב כמקום האולטימטיבי לעשות כן.

אין לי ספק כי פסטיבל קולנוע דרום, אשר כבר הפך למסורת, מייצג נאמנה את השינוי העצום שחל בתפיסת הנגב את מדינת ישראל וחשוב מכך, את תפיסתה של מדינת ישראל את הנגב.

ברצוני לברך את באי הפסטיבל ולאחל להם הנאה – מהסרטים, מהאווירה ומהנגב.

דבר ראש העיר שדרות, אלון דוידי

פסטיבל קולנוע דרום, אשר ראשיתו בשנת 2001, חוגג בר מצווה. הפסטיבל, המציג נוף אחר, לא שגרתי בתחום הקולנוע והאמנות, מתכתב עם הדרום, משפיע עליו ומושפע ממנו. העיסוק בהוויה של חיי התושבים בשדרות, נתיבות, רהט ובנגב בכלל, יצר תמהיל מדהים של יצירה קולנועית אחרת, והכול בכישרון עצום ותקציב דל. זהו קסמו של הפסטיבל, אשר קנה לו שם ויוקרה וכיום הוא שם דבר ביצירה הקולנועית המקומית ואף הבין לאומית.
שיתוף הפעולה של סינמטק שדרות עם בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה של המכללה האקדמית ספיר הוא סיפור הצלחה, שמוכיח עצמו פעם אחר פעם. העובדה כי מדובר בפסטיבל המופק בדרום, על ידי אנשי הדרום ומספר את סיפורם של בני הדרום, בעבר ובהווה, מוכיח את העומק התרבותי הנמצא כאן, כאבן שואבת ליוצרים מוכשרים. זהו שילוב מנצח אשר סלל את הדרך להצלחתו של הפסטיבל, גאוות כולנו. השנה יעסוק הפסטיבל בתמהיל מגוון ומעניין במיוחד. אני בטוח כי כל אחד ימצא את היצירה הקולנועית המדברת אליו.
לצד זאת, אני רואה חשיבות עצומה בקידום התרבות בשדרות ובאזור הדרום בכלל. פסטיבל קולנוע דרום הוא ההוכחה כי אפשר וצריך להוביל את תחום התרבות, “המזון לנפש” של כולנו. כראש העיר שדרות, מוטלת עלי האחריות להמשיך ולקדם את תחום התרבות בשדרות ובנגב בכלל, וכן לתת בית ופלטפורמה נוחה ליוצרי הפסטיבל.
מעבר להיבט התרבותי, פסטיבל קולנוע דרום הוא אירוע גדול, חשוב ומרכזי, ששואב אליו אוכלוסייה רבה, המגיעה אל העיר למשך כשבוע ימים. זוהי יוזמה ברוכה המביאה עמה פרנסה למשפחות רבות בעיר. מעבר לכך, מערכת היחסים המיוחדת של העיר עם הסטודנטים של מכללת ספיר עומדת לעלות בקרוב כיתה. אנו עתידים להקים כאן מעונות סטודנטים, אשר ייטיבו הן עם הסטודנטים והן עם העיר שדרות. אני בטוח כי מארג החיים המשותף עם הסטודנטים יתרום רבות לשני הצדדים ויעמיק את הקשר המיוחד למקום, כמו גם את היכולת לתת ליוצרים נופך ועומק נוסף ליצירותיהם בעתיד.
לכם, סטודנטים ויוצרים יקרים, נשאר לי לומר – כל הכבוד! שוב הוכחתם כי עבורכם, השמיים הם הגבול.

אלון דוידי,
ראש העיר שדרות

ברכת ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר

השלום והברכה לבאים בשערי פסטיבל קולנוע דרום.

ייסוד מכללת “הנגב” ואחריה מכללת “ספיר”, הוא פרי שיתוף פעולה של 15 רשויות מקומיות

בנגב, בהובלת המועצה האזורית שער הנגב.

המכללה ממוקמת בלב קריית החינוך “שער הנגב”, לצד מוסדות לחינוך, רווחה וספורט, שמשפיעים מטובם על כלל תושבי צפון מערב הנגב. אנו, תושבי “שער הנגב”, גאים להימנות על מקימי המכללה  ועל התומכים בהתפתחותה לאורך השנים.

מחלקת הקולנוע במכללה הינה ה”ספיר שבכתר”, היא רכשה לעצמה מוניטין אדיר ומגדלת דורות של תלמידים, אשר פרשו כנפיים מקצועיות ואנושיות במרחבי שדותינו ובין תושבינו.

אני מלווה את פסטיבל קולנוע דרום משנתו הראשונה ומזהה את הטוב והאופטימי שהוא מביא אלינו.

שאו ברכה יוצרים ומפיקים.

בשם תושבי שער הנגב וראשי הרשויות במרחב, אני מאחל לכולנו הנאה שלמה בימי חגיגות הקולנוע הדרומי.

ברכת נשיא מכללת ספיר, עמרי ידלין

פסטיבל קולנוע דרום הוא חגיגה לעיניים.

זוהי הזדמנות יוצאת דופן לחזות בהקרנות בכורה של סרטים מקוריים ופורצי דרך, של במאים זרים וישראלים, של ותיקים ושל צעירים.

גם השנה מציג הפסטיבל מסרטי הביכורים המעולים של תלמידי המחלקה לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר.

בפסטיבל מפגינה מכללת ספיר את הרוח המיוחדת המנשבת בה: רוח המשלבת יצירתיות הנשענת על בסיס ידע רחב, רוח של מצוינות אישית עם תחושה עמוקה של חברותא, וכמובן, רמה אקדמית גבוהה עם מודעות עמוקה לתפקיד החברתי של המכללה.

כבכל שנה, הפסטיבל מתקיים בעיר השכנה שדרות, ובכך מסמל את הקשר העמוק שבין המכללה לבין העיר הסמוכה לה.

עמרי ידלין –נשיא המכללה

ברכת “קשת”

“קשת” מברכת את היוצרים והאורחים באי פסטיבל קולנוע דרום ה-13 וגאה להיות שותפה בפסטיבל ולתמוך בפעילותו בשנה ה-11 ברציפות.
כבר 13 שנים הולך ומתבהר שדברים שרואים משם – רואים מכאן טוב יותר.
כל מי שאוהב קולנוע, וכל מי שטלוויזיה היא בעבורו מהות של עשייה יום-יומית, של יצירתיות ושל חדשנות, מסמן את המקום הזה ואת הזמן הזה בשנה כמקום שחייבים להיות בו.
גם השנה “קשת” ממשיכה לתמוך ביוצרים מבטיחים באירוע הפיצ’ינג לפיילוט טלוויזיוני, המיועד לסטודנטים במסלול טלוויזיה במכללת “ספיר”, והיא תעניק לזוכה פרס לצורכי פיתוח.
פסטיבל קולנוע דרום הוא אחד המקורות המרגשים, שבו הכוחות האמיתיים של המדיום הקולנועי והיוצרים המוכשרים באים לידי ביטוי.
“קשת” תקיים בפסטיבל את הסדנה “הכימיה של היצירה” עם יוצרת סדרת הדרמה האיכותית פלפלים צהובים, קרן מרגלית, עם המפיק אילון רצ’קובסקי ועם השחקנים הראשיים עלמה זק ויוסי מרשק. הם ישוחחו על הכימיה בין השחקנים, היוצר והמפיק כרכיב חשוב ביצירה.
נברך בהזדמנות זו את רונית ושלומי אלקבץ, שסרטם גט, שהופק בתמיכת “קשת”, נבחר לנעול השנה את הפסטיבל בהקרנת טרום-בכורה.

תיהנו,

“קשת”

ברכת הסינמטק, זוהר אביטן

השנה חוגגים יחד פסטיבל קולנוע דרום וסינמטק שדרות בר-מצווה. שניהם חוצים באופן סימבולי את המעבר מילדות לבגרות. שניהם כבר הוכיחו את הצורך בקיומם, את חשיבותם ואת תרומתם לאזור.

הרעיון אשר הנחה את הקמת סינמטק שדרות היה והינו: קולנוע הוא שפה, נדבך חשוב בתרבות. ככזה הוא צריך להיות נגיש לכול. ההחלטה לקיים את פסטיבל קולנוע דרום בשדרות הייתה והינה הכרזה דומה: פריפריה, מלבד היותה ספקית חשובה של נושאים חברתיים, תרבותיים וקולנועיים מרתקים, יכולה לקיים פסטיבל ייחודי, ישראלי ובינלאומי, המעניק במה ליצירה שבמרכזה התבוננות אחרת, פורצת דרך בחברה האנושית. בעקבות פסטיבל קולנוע דרום, התפתחו בסינמטק שדרות פסטיבלים נוספים. בולט בהם בארבע השנים האחרונות פסטיבל הילדים, שמושך אליו את הדור הצעיר מהאזור כולו. אירועים חשובים נוספים במהלך השנה הם פרי שיתוף פעולה עם נספחויות התרבות של שגרירויות בישראל: צרפת, אנגליה, איטליה ועוד.

סינמטק שדרות נותן במה למגוון המלא של כל העמדות ביצירה הקולנועית. הוא מדגיש את היכולת לקיים שיח ייחודי, מעבר לכל מחלוקת, באמצעות הקולנוע. בפעילויותיו של הסינמטק, המיועדות לכל הקהלים ולכל הגילאים הוא מצליח ליצור מכנה משותף תרבותי – קולנוע כמוקד בילוי, מפגש ומחשבה.

פסטיבל קולנוע-דרום, שנחשב בצדק לגולת כותרת של פעילות קולנועית מרשימה, וסינמטק שדרות, שמהווה אכסניה של מפגש חי בין אנשים מהמרכז ומהפריפריה, נראים כיצירה שלמה אחת, שמעניקה משמעות לתרבות ולמקום ובעיקר לבני-אדם.

בשם הנהלת הסינמטק, תודתנו והוקרתנו לצוות פסטיבל קולנוע דרום ולצוות סינמטק שדרות על פעילותם המרשימה. תודה למנויים הרבים של הסינמטק אשר מספרם הולך וגדל בהתמדה והם מהווים את הגרעין המרכזי, שמבטיח את קיומו של הסינמטק. תודה לכל הצופים ולכל התומכים בפעילותם של שני מוסדות חשובים אלו.

בשנתו ה-13, שנת בר-המצווה, סינמטק שדרות ופסטיבל קולנוע דרום הם מוסדות של קבע חשובים לכל שוחרי התרבות המגלים עניין באדם וביצירתו.

ברכת מנכ”ל הרשות השנייה, שי באב”ד

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מברכת את המשתתפים בפסטיבל קולנוע דרום בחגיגות בר המצווה בשדרות ומאחלת הצלחה למועמדים לפרסים בקטגוריות השונות בפסטיבל.

הרשות מייחסת חשיבות מיוחדת לתמיכה בדור ההמשך, ועושה זאת באמצעות הקרנת הסרטים ברצועת השידור “סנונית יצירה צעירה” של הרשות השנייה בערוצים 2 ו-10 בטלוויזיה.–. הקרנת סרטי הסטודנטים בטלוויזיה מעניקה ליוצרות וליוצרים הצעירים הזדמנות משמעותית לחשיפה ולקידום מקצועי, ותורמת לתעשיית הטלוויזיה והקולנוע בישראל בשילוב יצירות חדשות, מרעננות ומעניינות.

ההתמדה בקיומו של הפסטיבל והתמודדותכם האמיצה גם בזמנים מאתגרים באזורכם, ראויה להערכה ולהוקרה של הציבור כולו ובעיקר של שוחרי התרבות והקולנוע.

ברכות חמות לכל העושים במלאכה למען קיומו המוצלח של הפסטיבל מדי שנה.

שי באב”ד

מנכ”ל

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו