:המכללה האקדמית ספיר מציגה
Hebrew (Israel)English (United Kingdom)אופקים


הסרט "אופקים" ופרויקט במדבר
הסרט 'אופקים' הינו חלק מפרויקט 'במדבר', פרויקט אמנות נרחב וארוך טווח שיזם האמן ז'וזף דדון בשנת 2008, להעצמה תרבותית וחברתית באופקים והנגב. הפרויקט נוצר מתוך ההכרה בחשיבות הנוף התרבותי של  הדרום בהיבטים חברתיים, סביבתיים ובהנכחת הזהות והתרבות המקומיות במרחב התרבות הישראלי. הפקת הפרויקט באופקים, בשיתוף עם תושבי העיר, כרוכה בחזון תרבותי הדוגל בקיומו של מרחב רב-תרבותי ובעיצוב חברה אשר אינה מתנכרת למקורותיה ולגווניה השונים.

במרכז הסרט, חבורת נערים ונערות הנושאת טיל, על רקע איום בלתי ידוע ותחושת חרדה גוברת. ברחבי שדות העיירה ועל רקע נופים ואתרים שונים הסמוכים אליה. הצעירים צועדים עם הטיל במה שנראה כצעידה סיזיפית ללא תכלית וללא סוף.
 
ביצירה זו, מבקש דדון לשרטט דיוקן תרבותי–חברתי של מעמד הפועלים בהוויה העכשווית, דרך סיפורה של אופקים, עיירה בקצוות הפריפריאליים של מדינת ישראל - מיקרוקוסמוס לזהות הישראלית השבירה, ולתמונת המציאות המורכבת של חיים במרחב מאוים. הסרט צולם בין היתר, בבניין מפעל 'אופ-אר' הנטוש (אופקים-ארגנטינה), מפעל טקסטיל אשר נסגר בשנת 1986, אירוע שסימן את שקיעתה הכלכלית של העיר מוכת האבטלה.

השחקנים בסרט, נערים ונערות תושבי אופקים, הנם דור שלישי למהגרי צפון אפריקה והודו, ודור שני לעולי ברית המועצות לשעבר.בני פועלים ופועלות שחלקם עבדו במפעל 'אופ-אר'. קבוצת הצעירים עברה תהליך של חמישה חודשים, במהלכם השתתפו בסיורים באזור הסובב את העיר, בסדנאות קולנוע, במאסטרקלאס למשחק עם השחקנית אוולין הגואל, בסדנאות יוגה, הרצאות, וסיורי תערוכות לאמנות עכשווית.

פרויקט במדבר נוצר תוך שיתוף פעולה הדוק עם המחלקה לקולנוע ודיקן הסטודנטים במכללת ספיר. פרוייקט ייחודי של שילוב סטודנטים בקהילה ובעשייה אמנותית גם יחד, ברוח חזון המכללה להוביל מרכז של קהילה צעירה המבקשת לעצב מחדש את סדר היום התרבותי בישראל ובסביבתה.
הפרויקט, הסרט ואירוע ההקרנה נוהלו והופקו על ידי סטודנטית המחלקה לקולנוע, אנה סומרשף ובסיוע הסטודנטיות ורד רוזנבלט ועידית וכטר.

הקרנת הבכורה של הסרט האמנותי "אופקים" תיערך ב-26.5 במערת הפטיש שבאופקים (פארק אופקים) ובהמשך הערב יופיע במערה גם אנסמבל של שלושת המוזיקאים החשובים בתחום מוסיקת עולם ומוזיקה קלאסית מן המזרח: פרץ (פיריס) אליהו, מארק אליהו וגיל המאירי. הם יבצעו יצירות מקוריות של המלחין, חתן פרס ראש הממשלה למלחינים, פרץ (פיריס) אליהו, ויצירות נבחרות מתוך מוסיקה מסורתית.

לקישור למפה לחצו כאן - המערה נמצאת ליד פארק אופקים 


 
עיצוב האתר: אולגה גולצר