:המכללה האקדמית ספיר מציגה
Hebrew (Israel)English (United Kingdom)


פרסים ייעודיים ליוצרים צעירים בדרום

  
פסטיבל קולנוע דרום יחלק כמדי שנה פרסים ייעודיים ליוצרים צעירים בדרום וזאת כחלק ממהלך כולל של ביסוס בית לקהילה צעירה היוצרת בדרום.
הפרסים יחולקו בשתי קטגוריות: פרסים ייעודיים לפיתוח ופרסים ייעודיים להפקה.

הפרסים, בסך כולל של 60,000 ש"ח, מוענקים בתמיכת המועצה הישראלית לקולנוע, משרד התרבות והספורט, המכללה האקדמית ספיר והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו וקרן "Marc Rich"

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ביום ב' 31.5 , בשעה 17:00 , אולם 1

חבר השופטות
מכבית אברמזון- יו"ר חבר השופטות
ד"ר יעל שנקר
ענת סלע ענבר

זוכי התחרות ונימוקי השופטים לזכייה

2 פרסים ליוצר
כתם רורשאך – דורי ריבקין
דורי מתאר מסע במדבר של שני טיפוסים מנוגדים. ניסן – קיבוצניק בן 36 שחזר בתשובה ושוקה בן 78, מדריך מיתולוגי לטיולים בא"י. אדם קשה שמתנגד לדתיים באופן נחרץ. הם מגיעים לסיני. כל אדם מחפש שם את מה שאבד לו: ניסן אחר התגלות אלוהית תנ"כית, ושוקה את עקבות בנו שנהרג.
במדבר באזור 'החוץ תרבותי', מתחברות הקצוות של החברה הישראלית והיחסים ביניהם הופכים ליחסי אב בן, כשהצעיר 'מוצא' את 'האב הגדול' בשוקה החילוני, וזה 'מוצא' את בנו האבוד בדמות מי שתמיד גינה אותו.
האזור בו יצולם הסרט, והדמויות שיאכלסו אותו, נראים לנו מרתקים. גם החיפוש ההזוי שיש בו מימד אבסורי מחד ודתי מאידך, מקלף וחושף את האנשים המצולמים ומשחרר אותם מהתווית שדרכן הם מביטים אחד בשני. זה קורה דרך מסע, פעולה וחיכוך עם הטבה, קשרים שמגלים את האנשים ברגע של אמת.

פרויקט ירושלים – יונתן חיימוביץ'

במובנים רבים, זהו המשך המסע בו התחיל יונתן חיימוביץ' בסרטו 'רסיסים'. החזרה לנופי הילדות וההגירה בסרטו הראשון, מורחבת כאן לחזרה אל ירושלים של ילדותו, ירושלים שכבר איננה קיימת, ושהאיום על קיומה הוא כמעט יומיומי. שכונות שאפשרו קיום מעורב של מהגרים ודתיים ושאינם, הופכות יותר ויותר מובחנות והומוגניות, והקרבה היומיומית הומרה באיום הדדי, קיטוב וזרות.
ההתבוננות בעיר שהשנים האחרונות מניחות בה שכבות חדשות במהירות שהארכיאולוגיה כמעט לא שיערה שאפשר לעשות, מאפשרת התבוננות בשאלות יסוד של מרחב ובית, ומה שביניהם.

הסרטים זכו ב-10,000 ש"ח כל אחד

2 פרסים ליצירה
געגועים לנתנאל – אופיר ראול גרייצר
התסריט של ראול מציג את אור, צעיר ישראלי בזמן מבצע 'עופרת יצוקה' שעורך מסע בא"י בעקבות אביו. אור חשב שאביו גיבור שנהרג במלחמת לבנון, מגלה שבעצם הוא גבר בוגדני שנטוש את אימו, כשחלתה במחלת רוח ואותו כשהיה ילד. אור יוצא למסע עם נתי, בחור דתי עם סוד אפל בעברו. בדרכם מהדרום לצפון הארץ ולסיני, אור מגלה רגע נדיר של חסד דרך הקשר ביניהם.
בתוך המרחב המוכר, שותל ראול גרייצר דמות מנוכרת ולא מפוענחת, זרה לעצמה ולסביבתה, שיוצרת ביקורת והזרה של המציאות הישראלית בהווה. 'געגועים לנתנאל' הם געגועים לשלמות אבודה ואולי הם הביטוי של החוויה הקיומית הקשה של צעיר ישראלי היום, במסע לחיפוש זהותו, כשהמציאות נשברת ואין כבר איפה למצוא תשובות מלבד בקשר הבינאישי.
יחודה של הדמות – הניכור הגדול בצד התשוקה לקרבה ראשונית, כשהם נטועים בתוך סביבה ריאליסטית וחושנית, מאפשר להתבונן בקשר המרתק והמורכב שבין בדידות וחיפוש זהות, לבין תשוקה ורצון לקרבה.

בעקבות משיח – לביא ואנונו
'בעקבות משיח' מתבונן בדמויות שחייהן קשורים באופן מעשי ויומיומי בקיום המשיח. שתיים מהן רואות את עצמן כמשיח, והשלישי חוקר קבלה, חי על הגבול שבין התבוננות אקדמית כתופעה לבין מעורבות יומיומית בנסיון להקמת בי"ס לנבואה, ובצד זה קרבה לקהילת השבתאים שראו בשבתאי צבי משיח.
לביא ואנונו מתבונן בדמויות כפי שהן ומאפשר להן נוכחות וקול שאינם כפופים להנחות מוקדמות והשקפות עולם אידאולוגיות. בצד זה הוא שומר על מבט עצמאי ומפוקח, כזה שאינו מסתפק בפני השטח של הדברים, ומציע התבוננות מעמיקה לא רק בדמויות אלא גם במי שסובבים אותם, ונענים או מאוימים מהנוכחות המשיחית.

אנחנו מאמינות כי סרטו של לביא ואנונו, לכשיושלם, יאפשר לצופים מסע מאתגר, והכרות עם קולות וזהויות שבד"כ מונחים בצד, מתויגים. זהו מסע מאתגר עבור הצופה שמפגיש אותו, לא רק עם הדמויות עצמן, אלא עם מה שהתשוקה לגאולה מעוררת אצלו עצמו.

הסרטים זכו ב-20,000 ש"ח כל אחד
 
עיצוב האתר: אולגה גולצר