:המכללה האקדמית ספיר מציגה
Hebrew (Israel)English (United Kingdom)


דברי פתיחה


"העניים משלמים על הכול, העשירים יש להם ..."

ז'וזה סאראמאגו - דברי ימי מנזר

הבחירה בציטוט של סאראמאגו, עלתה בראיון שהתקיים עם הבמאי יקי יושע לספר האוצרות. במהלך השיחה עלתה בי התחושה שזה משפט מתאים, לא רק לרבים מסרטי הפסטיבל הקרוב, אלא גם לכאב העולה בכל פעם כאשר אנו מדרימים מעבר לאשקלון אל חבל הארץ בו אנו חיים ופועלים בסמוך לגבול עזה שדרות. חבל ארץ זה מדומה עבור רבים כ'מקולל ונגוע' ועל פי ההזנחה והניתוק, נדמה כי החברה הישראלית עדיין אינה בשלה
להתבונן ולהתמודד עם אחד המקומות הפצועים ביותר שקיימים בתוכה. מנגד - עבור אלו שבכל זאת מעזים לחצות את קו אשקלון דרומה, מתגלה פער בין הדימוי הרווח, כלפי חבל הארץ הדרומי, לבין תבנית העומק שלו. 'הרפתקנים', המוכנים לחצות את גבולות הדימוי, עשויים לגלות מקום מרגש, אולי אחד האחרונים בארץ, בו גילויי אנושיות, חום, קרבה, ותודעה שיש בה מגע בלתי אמצעי, באים לידי ביטוי ללא מסך ציניות וניכור.
'דרום' עבורנו הוא מושג חיוני לנפש האדם, לבטח בעידן טכנולוגי ומנכר, כמו ראשית האלף השלישי. 'דרום' אינו רק חבל ארץ גיאוגרפי מסוים, במקום כלשהוא בכדור הארץ, אלא מושג שנולד מעוני ודיכוי ואולי בזכות כך הוא מאפשר לפעול מתוך חיפוש חופשי אשר משוחרר מנורמות כובלות של זרם מרכזי בתרבות ההגמונית. השאיפה שלנו בדרום היא לטפח איכות שבה הפרט מחובר לטבע האנושי, למציאות שמעבר לכל אחד ואחד מאיתנו
ולטקסט הראשוני. זו הדרך בעינינו ליצירה של אינדיבידואל החותר לחירות של חברה אזרחית כאלטרנטיבה לעולם שמסתתר מאחורי ערכי ליברליזם וכפר גלובלי המחביאים תחתם לא פעם טוטליטריזם מחשבתי.

ייתכן שמשפט כמו - "העניים משלמים על הכול... " עשוי להתפרש כחולשה אולם עבורי, ציטטה זו מבטאת דווקא כבוד וזעם שאצור ביחידים שנגזר עליהם להמשיך ולפעול כנגד הזרם ובניגוד לכל אופנה מקובלת. בפסטיבל קולנוע דרום אנו מבקשים להביא את קולם של העניים למרכז השיח החברתי תרבותי, מתוך תחושת נחיצות גדולה לקולות אלו ואמונה שדווקא הם יכולים לשחרר אותנו לחשוב מחדש ולהתעמת עם עצמנו באופן הכנה ביותר.

כשדורון צברי סוחף את אורי ענבר להילחם כנגד אטימות מנהלי השידור הציבורי, בסרט החדש שלהם - "המדריך למהפכה", סרט הפתיחה של הפסטיבל, אזי אנחנו חווים לא רק את הסיאוב וחוסר הצדק שקיים ברשות השידור, במשרדי הממשלה ובוועדות הכנסת ולא רק את חוסר האונים של האזרח הקטן, אלא חווים בעיקר מעשה הקרבה דון קישוטי של אנשים צעירים, המתבגרים, אל מול המסך ונאבקים עד שכוחם תש. למרבה המזל גם כשנראה כי נשחקו תחת עוולת מנגנוני השלטון וחוסר הצדק, והם עומדים לוותר, מתחדש כוחם והם יוצאים למאבק האחרון, גם אם אין הוא
טומן בחובו דבר מלבד כשלון סיזיפי נוסף.

אבי נשר, שם במרכז סרטו החדש, שנועל את הפסטיבל - "פעם הייתי", שני ניצולי שואה שבאו מ'שם': יענקלה ברייד (אדיר מילר) שדכן שוליים שמתפרנס מהשוק השחור וגב' קלרה אפשטיין (מיה דגן), שמארחת בביתה אנשים, שהימורים ואירוח בנוסח אירופה, טרום מלחמת העולם, היא דרכם היחידה להרגיש שייכות. נשר מבקש להתבונן בשתי דמויות מנודות, בעיר התחתית של חיפה בשנות השישים, כגיבורים הנאבקים על מקומם, גם אם זה נעשה באמצעות שקר והסתרה, אל מול אימת 'האחר הגדול', הוא ממסד המדינה היהודית המתהווה. ממסד שאינו יודע להתמודד מול
שוני ונזקקות וחייב להרחיק גיבורים אלו מהמרחב הסימבולי של החברה.

מרבית גיבורי הסרטים של היוצרים המרכזיים שסרטיהם מוצגים בפסטיבל, הינן דמויות שאינן שייכות להגמוניה החברתית והם אינדיבידואלים שחיים במרחב שקיומו בקצוות הפחות בטוחים של החיים, גיבורים השייכים למעמדות מוחלשים שקוראים תיגר על החברה והממסד שנראים דכאניים מתמיד. סרטיהם של הרוטיון חצ'אטריאן מארמניה, ברילנטה מנדוזה מהפיליפינים, נטליה אלמדה ממקסיקו, כולם אורחי הפסטיבל, אבי נשר, דורון צברי, אורי ענבר, אבישי סיון, יקי יושע, זאב רווח, דוד גברו, דורי ריבקין בזי גטה לינה וסלבה צ'פלין ורבים נוספים, הוא קולנוע שמספר במרכזו את סיפורם של המוחלשים והמחיר שעליהם לשלם כאשר אין הם מוכנים לוותר על היקר מכל - האמונה שלהם.

ברוכים הבאים לפסטיבל קולנוע דרום התשיעי שאין ספק שאינו מציע אסקפיזם אל מול מציאות אכזרית שלא ניתן להשלים עימה ומול זה אנו כן מזמינים אתכם הקהל הרחב לחוויה של חמישה ימים מלאה בחום אנושי, קרבה בלתי אמצעית, מרחב חיוני שיש בו מפגש עם אנשים מתרבויות שונות בעולם שמאפשר דיון פתוח סביב קולנוע מרתק מאתגר שאינו מסתפק רק באומנות אלא מבקש לשאול את שאלת החיים. אנו מודים לכל היוצרים הנפלאים
ששותפים לפסטיבל השנה ולכל הגורמים במגזר הפרטי והציבורי שעוזרים לנו כל שנה מחדש לעשות את הבלתי אפשרי.

ד"ר אבנר פיינגלרנט
ראש המחלקה לקולנוע וטלוויזיה
מנהל ויוזם פסטיבל קולנוע דרום
 

דוד בוסקילה


ראש עיריית שדרות


באי פסטיבל קולנוע דרום 2010 , ברוכים הבאים לשדרות!
ימים של קולנוע באו לנו - חגיגה של צבעוניות, ססגוניות, ערב רב של צלילים ומראות חוברים להם יחד.
השנה, מגיעים אלינו, לשדרות, מראות וקולות רחוקים - מארמניה ומהפיליפינים - יחד עם קולות ישראליים מקוריים וייחודיים עם גוון דרומי מובהק. הפסטיבל הזה מביא לציבור את הסיפורים והדמויות, את הרגשות והחוויות שנצרבו בזיכרונה של העיר ועיצבו את אופיו של האזור.
אנו, תושבי המקום, מקבלים אתכם, באי הפסטיבל, בזרועות פתוחות. אנחנו מקווים שבשהותכם פה איתנו נוכל להציג לכם את פניה של שדרות - את המוסיקה, את הווי החיים ואת החום האנושי.
ברוכים הבאים ופסטיבל מוצלח לכולנו.
 

מנשה סמירה


מנכ"ל הרשות השנייה לטלויזיה ולרדיו


הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מברכת את המשתתפים ואת המועמדים לפרסים בפסטיבל קולנוע דרום בשדרות. מזה מספר שנים תומכת הרשות השנייה בפסטיבל קולנוע דרום אשר פותח שעריו בפני הקהל הרחב ומביא את הקולות השונים והמגוונים של החברה הישראלית גם לאזור הדרום ולתושביו. הרשות השנייה ממשיכה לקדם את היצירה הישראלית הן על המרקע בערוצים המסחריים–ציבוריים והן בקולנוע.
מזה שנים אנו תומכים ביוצרים וביוצרות אשר מביאים למסך את ההוויה הישראלית על כל גווניה. אנו מוצאים חשיבות רבה לתמיכה ביוצרים צעירים המצויים בתחילת דרכם ושמחים לפתוח להם את הדלת ע"י הצגת יצירותיהם בערוצי הברודקאסט בישראל דבר אשר מהווה הזדמנות משמעותית עבורם לצמוח ולהתפתח. כחלק ממחויבות זו משדרת הרשות בערוצים 2 ו– 10 רצועת סרטים של יוצרים צעירים במסגרת "קרן סנונית".
לנו ברשות יש פינה חמה בלב לאזור הדרום בכלל, העיר שדרות ואזור שער הנגב בפרט. יוצרי קולנוע וטלוויזיה רבים תושבי העיר וסביבותיה זכו להיות בין אלה שהרשות השנייה תמכה בהם הן במסגרת לימודי הקולנוע והן כשכבר הפכו ליוצרים מן השורה.
אני מברך את כל העושים במלאכה על קיומו של הפסטיבל ומאחל הצלחה לסרטים וליוצרים המתמודדים בתחרות.
 

זוהר אביטן


יו"ר הנהלת סינמטק שדרות


פסטיבל קולנוע דרום התשיעי המתקיים ברציפות מאז שנתו הראשונה באביב של שנת 2001, זכה בצדק להכרה בארץ ובעולם כפסטיבל קולנוע ייחודי. מסריו של פסטיבל זה אינם רק היצירה הקולנועית הייחודית המאפיינת אותו. המקום בו נוצר הפסטיבל ובו הוא מתקיים הם אולי המסר החשוב והמהותי: המכללה האקדמית ספיר וסינמטק שדרות.
פסטיבלי קולנוע ידועים, מתקיימים לרוב, במרכזים עירוניים גדולים, במרכזי תרבות ידועי שם. צמיחתה של המכללה האקדמית ספיר והתפתחותו של סינמטק שדרות למרות כל הקשיים מהווים הוכחה ניצחת ליכולתה של פריפריה למקם עצמה כמרכז של יצירה ייחודית אקדמית ואמנותית.
פסטיבל קולנוע דרום הוא במובנים רבים מעין גלגל המונע מכוח אמונה גדולה של יוצריו ומקיימיו. בתנועתו הוא מפיץ רוח של תקווה, חדוות יצירה, שותפות של עיר ומכללה, שותפות של תומכים ובעיקר התלהבות רבה של סטודנטים, העושים צעדיהם הראשונים בעולם המופלא של הקולנוע, המתחברת אל התלהבות עצומה של יוצרים ידועים, שחקנים וצוותי הפקה. כל הרוח המיוחדת הזו מתחברת אל התלהבותם של תושבים באזור, ועשרות אלפי מבקרים הבאים אל האזור הזה בדרומה של ישראל כדי לחוש את רוחו המיוחדת של האזור ושל פסטיבל קולנוע דרום. ללא שטיח אדום, בלי חליפות ועניבות, באווירה חופשית ובגובה העיניים, הופך המפגש בין אמנות לבני אדם למפגש פשוט טבעי ומלא חדווה.
אין זה פשוט כלל לקיים מדי שנה פסטיבל שהוא גם סיכום של פעילות שנתית חברתית, אקדמית ותרבותית. נחוצה אמונה גדולה בחשיבותו של הפסטיבל דווקא כאן באזור הזה בו דבר אינו מובן מאליו. אזור בו כל עץ הניטע, כל אבן בבניין מוקם, כל ניצן להתארגנות חברתית ותרבותית דורשים אמונה גדולה בדרך.
גולת הכותרת הם כמובן ימי הפסטיבל. הדרך אליהם ומציאתם של שותפים רבים נוספים באזור הזה, בארץ ובעולם היא ליבו של אירוע שאינו רק פסטיבל קולנוע אלא חגיגה של יצירה אנושית גדולה.
 

יחיאל זוהר


ראש עיריית נתיבות


אני מברך את באי פסטיבל קולנוע דרום, את המארגנים והיוצרים להצלחה מרובה.
פסטיבל קולנוע דרום מהווה חוליה נוספת בשרשרת פעילות של מכללת ספיר בנגב, אשר אינה צריכה הוכחה למעורבותה הפעילה בחיי הקהילה ולהיותה בית אקדמי למאות סטודנטים מהנגב ובכלל זה בני העיר נתיבות. פסטיבל קולנוע ייחודי זה מעניק במה ליוצרים צעירים - רבים מהם מבני הנגב - להציג
את יצירותיהם ומשמש בית יוצר למפגש עם אנשי קולנוע ותיקים ומנוסים, מבקרי קולנוע, מפיקים, במאים. "פסטיבל קולנוע דרום" מקפל בתוכו הזדמנות נדירה ליוצרים ואומנים צעירים מבית מדרשה של מכללת ספיר להביא לידי ביטוי את כישוריהם ולהיחשף לקשת ההזדמנויות הגלום בעולם הקולנוע בארץ ובעולם, אבל מעל לכל קיומו בעיר שדרות על רקע המצב הבטחוני הרגיש ששרר באזור, הוא בגדר של אמירה שאנו נחושים להמשיך ולקיים את שגרת חיינו ולהסב לתושבינו רגעים של קורת רוח, חדוות חיים ולהנות מחיי יצירה, אומנות ובידור.
במסגרת הפסטיבל שבעבר היתה לנו הזכות הגדולה לארח כאן בנתיבות התוודענו מקרוב להווי המיוחד של הפסטיבל, לכשרון הרב של היוצרים ולרוח המיוחדת של ביה"ס לקולנוע בספיר.
אני מבקש לאחל לכם פסטיבל פורה ומהנה, מעורר עניין והשראה, פסטיבל שיפתח לציבור בישראל ובעולם צוהר אל הנעשה כאן בנגב.
 

סילבן שלום


המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל


אני שמח לברך אתכם לכבוד פסטיבל קולנוע דרום התשיעי. ברצוני לברך את מכללת ספיר, את היוזמים, המארגנים והמשתתפים על הרצון ליצור והאהבה לקולנוע אך גם למחויבות האמיתית לדרום.
קיומו של פסטיבל קולנוע בדרום הוא מסר חשוב לדור הצעיר, לאלו שגדלו כאן ולאלו שלא. מסר של שינוי, מסר של תקווה. הדרום הוא מקור ליצירה, מקור השראה לרבים שלפירותיה אנו עדים בפסטיבל הקולנוע.
צעירים הם המנוע לעתיד ולחוסנו של הנגב. מפעלים מסוג זה הם שיתנו לצעירים את הכוח, והרצון לקחת חלק בשינוי החל כאן בדרום.
הדרום צריך להיות במרכז העשייה והסיוע לו הוא חובה לאומית. פיתוח הפריפריה הוא צורך לאומי חיוני למדינת ישראל, והוא מהווה עוגן חשוב ביותר בחיזוק חוסנה הלאומי של מדינת ישראל.
כשר לפיתוח הנגב והגליל אני פועל לקידומם של פרויקטים רבים בנושאים כמו הגדלת תעסוקה, צמצום פערים בחינוך, השקעה בתשתיות וכן, גם תמיכה חשובה ביותר בתרבות.
המשרד לפיתוח הנגב והגליל תומך ומשקיע באירועי תרבות, פסטיבלים ובחינוך הצעירים לתרבות. כדי להגשים את חזון הבאת
300 אלף תושבים לדרום עד שנת 2020 שהצבתי עם כניסתי לתפקיד, אני רואה בהשקעה בתרבות גורם חשוב ביותר במימושו של החזון.
אני מאמין שאם נשים את הדרום בראש סדר העדיפויות הלאומי נוכל להוביל לשינוי אמיתי. אני מברך את כל העושים במלאכה, על קיומו של הפסטיבל, ומאחל הצלחה לסרטים וליוצרים המתמודדים בתחרות.
 

פרופ' זאב צחור


נשיא המכללה האקדמית ספיר


בשנים האחרונות הפך הקולנוע לכלי רב חשיבות בעיצוב התרבות הישראלית. פסטיבל קולנוע דרום, שהמחלקה לקולנוע במכללה האקדמית ספיר מקיימת בשדרות, כבר מסמן את עצמו כגורם חשוב בתהליך התעצמות היצירה הקולנועית בארץ.
בתוך הפריחה המרשימה של הקולנוע בתודעה ובשיח הציבורי, משמיע הפסטיבל שלנו קול משלו, ייחודי וצלול. כאן, בפאתי הנגב מציגים הסטודנטים וסגל ההוראה שלנו אמירה המבקיעה את ההדרה התל–אביבית המבקשת להרחיק כל מה שאיננו מדבר בשפתה. למרבה הפרדוקס קולם של הרחוקים והמורחקים מצליח לעשות מעקף למי שהיו עד כה הקולות ההגמוניים.
הצלחת פסטיבל קולנוע דרום מסמנת את סיכויי "האחרים" להיות מובילים. אגב, זוהי תופעה אוניברסלית שביטוייה הבולט הוא בקולנוע. יש לפסטיבל קולנוע דרום אמירה משלו, חדשה, חדשנית, מעניינת ומפלסת דרך.
אתם, אורחינו, אלו שהחליטו להבקיע את חומת השפה האחרת, לבוא לשדרות ולשמוע אותנו, מסמנים את עצמם כשותפים לכמיהה העולה מהפסטיבל לאמירה אחרת. אנו מזמינים אתכם לקחת הפסקה של כמה דקות ולבקר בקמפוס האקדמי שלנו ולראות מהיכן צומחת בשורתנו.
 

קשת


תודה שבאתם.
פסטיבל קולנוע דרום, שקשת שותפה לו זו השנה השביעית, הוא אחת מתמונות המראה החשובות לחברה ולתרבות הישראלית.
הפסטיבל יפתח וייסגר עם "המדריך למהפכה" ו"פעם הייתי", שני סרטים ישראלים שקשת השקיעה בהפקתם. אין זה מקרי כי סרטו של דורון צברי, "המדריך למהפכה", נבחר לפתוח את הפסטיבל. הסרט, רלוונטי במיוחד בימים אלו, כאשר תעשיית הטלוויזיה בכלל ורשות השידור בפרט נמצאים במשבר ובבחינה מחודשת של הגדרתם. את הפסטיבל ינעל הסרט "פעם הייתי", סרטו החדש והנוגע ללב של הבמאי אבי נשר אשר נכתב בהשראת ספרו של אמיר גוטפרוינד "בשבילה גיבורים עפים". קשת מצדיעה ליקי יושע וזאב רווח, שיצירותיהם הפכו לאבני דרך חשובות בשפה הקולנועית שלנו ומברכת את ידי העושים במלאכת הפסטיבל, שהביאו מגוון עצום של סרטים מהקולנוע העולמי.
 

צביקה גרינגולד


ראש עיריית אופקים


יוצרים, אמנים , אורחים יקרים, חובבי היצירה,
 פון גתה אמר: "האמנות משמשת כמתורגמן, למה שאינו יכול להעביר בדיבור", ואכן בעידן אשר הקולנוע הישראלי זוכה להצלחה ולשבחים ברחבי עולם, היצירה משמשת לנו כשגריר המעביר את רגשותינו, רעיונותינו והלך רוחינו.
אופקים, שנוסדה בשנת 1955 היוותה כגרעין כור ההיתוך של העליות השונות. הגיוון התרבותי הקיים בעירינו, מהווה בסיס אומנותי יוצא דופן בעל רבדים תרבותיים, צבעוניים המעשירים את היצירה ומייחדים אותה ליצירה חוצת תרבויות.
השנה, אופקים גאה לפתוח את פסטיבל קולנוע דרום, המתקיים מדיי שנה בסינמטק שדרות, בהקרנת הבכורה של הסרט "אופקים" בבימוי האמן ג'וזף דדון ובהשתתפות נוער אופקים. הקרנת הסרט מתקיימת במסגרת אירועי "קולנוע פורץ גבולות" המתקיימים באופקים, ברהט ובקיבוץ ברור חיל.
החשיפה הבינלאומית של פרויקט במדבר, תעניק תחושת גאווה למשתתפים בפרוייקט ואף לתחושת הגאווה הקולקטיבית בעירנו. בהצגת נוף הדרום במסכי תיאטראות וקולנוע ברחבי תבל, תוענק נקודת מבט מעט שונה על עירינו, תרבותה וקסמיה. "פרויקט במדבר" יוצר העצמה וקירוב הנוער המקומי לנרטיב הישראלי המיוצג בקולנוע, תוך הרגשת שייכות עבור הנערים לחברה הישראלית. הפרוייקט מעלה את המודעות לאופקים בקרב הציבור ומצמצם את הפער בין המרכז לפריפריה. בחירת העיר אופקים לפרוייקט תייצר עוצמה אומנותית חשובה ליצירה. חשיפת העיר לאנשי אקדמיה, אנשי יצירה, תאורטיקנים מקומיים ובינלאומיים, תגביר את המודעות והשיח הציבורי בנוגע לאופקים.
מי ייתן ועשייתו של דדון, תיצור דיאלוג תרבותי חוצה גבולות גאוגרפיים ואתנוגרפיים, זאת בנוסף למתן השראה לנוער לתיעול יכולותיהם באופן חיובי לביטוי עצמי והגשמה בדרכם למצוינות.
 

לימור לבנת


שרת התרבות והספורט


מבקרים יקרים, אני שמחה לברך את באי ומשתתפי פסטיבל קולנוע דרום התשיעי. תשע שנות פעילותו של הפסטיבל הפכו אותו לאחד מאירועי התרבות הגדולים והחשובים בשדרות ובדרום הארץ בכלל. פסטיבל זה נמצא כיום בחוד החנית של אירועי התרבות שישראל מציעה לעולם.
משרד התרבות והספורט, בראשותי, תומך בפסטיבל מתוך ראייה לחזק ולקדם את העשייה התרבותית בפריפריה. לכל אזרח בישראל יש זכות בסיסית לצרוך וליצור תרבות. על כן, המשרד ימשיך לטפח את עשיית וצריכת התרבות בדרום. משרד התרבות גאה לתמוך ביצירה הקולנועית הישראלית בכלל.
בפסטיבל כזה בו כל אנשי ההפקה הינם בני הדרום, ישנה חשיבות מיוחדת לתמיכה שהמשרד מעניק. הפסטיבל הזה מחזק את הקולות שלעיתים נשמטים בשיח הציבורי ומביא תמונה שלמה יותר למגוון התרבותי הקיים בישראל.
בכל שנה מהשנים האחרונות שובר הקולנוע הישראלי שיאים נוספים וכובש פסגות נוספות. אני מקווה כי מגמת ההצלחה של הקולנוע הישראלי בעולם תלך ותתעצם.
 

מיכה חריש


יו"ר המועצה הישראלית לקולנוע


אני שמח לברך אתכם לכבוד פסטיבל קולנוע דרום התשיעי.
קיומו זו השנה התשיעית מוכיח את חשיבותו וחיוניותו לתושבי הנגב. מועצת הקולנוע בראשותי תומכת בפסטיבל וזאת מתוך הכרה בחשיבותו ומתוך הרצון לתמוך בתושבי הדרום כולו. קיום הפסטיבל באזור הזה שהוא חזית ועורף כאחד הוא אמירה חברתית ותרבותית. מועצת הקולנוע תומכת ביצירה הקולנועית הישראלית וביוצרים ומברכת על קיומו של מפעל קולנועי חשוב זה אשר מביא את הקולות והמראות השונים והמגוונים של החברה הישראלית ומחזק את השיח התרבותי ואת הקולנוע הישראלי. אני שמח לברך את מארגני הפסטיבל, השחקנים והיוצרים, אשר הצעידו את תעשיית הקולנוע הישראלי לפסגה, ומאחל חוויה מענגת וקסומה לקהל הצופים.
 

אלון שוסטר


ראש המועצה האזורית "שער הנגב"

השלום והברכה לבאים בשערי פסטיבל קולנוע דרום,
בעומדכם בשערו של הנגב, אתם יכולים להתבונן פנימה, אל המרחב של שדרות ו"עוטף עזה", וללמוד עלינו מקרוב: על העבר וההווה, על המאבק והצמיחה, על החששות והאמונה.
תוך שאתם צופים בפיסות המציאות והדמיון שעל המסך הקולנועי, תוכלו לחוות את ההוויה שלנו וללמוד מהם מקורות החוסן של תושבי שער הנגב, שדרות וישובי "עוטף עזה", שעומדים באתגר הביטחוני זה תשע שנים. תוכלו להבין, ולו במעט, מה מביא הורים לשלוח את ילדיהם אל מערכות החינוך שלנו. מה מדרבן אלפי סטודנטים לבחור ב"ספיר". מה מביא עובדים ובעלי עסקים, יזמים ותיירנים לראות במחוזותינו את שדה הפעולה שלהם.
אנו, התושבים החיים פה, נשמח לסייע לכם לגלות את התשובות: האחווה והחברות הם הנשק הסודי שלנו. חברה המכבדת את חבריה היא החזון המשותף שלנו. מצוינות שטבולה באחריות חברתית היא הדגל שלנו.
התמהיל הקסום הזה, שיסודותיו הונחו על ידי החלוצים שהגיעו לכאן מכל קצוות תבל הוא שנותן לנו את היכולת להישיר מבט אל מול האתגרים ולצלוח אותם בהצלחה. הוא שקורץ ליוצרים ויזמים, למתיישבי קבע, כמו גם לאורחים לרגע.
אני מברך אתכם, אורחי הפסטיבל, סטודנטים ומרצים, בוגרי המכללה ותושבי האזור, שתיהנו מהמפגש התרבותי האיכותי והקסום שמייצרת לנו מדי שנה המחלקה לקולנוע וטלוויזיה במכללת "ספיר".
תודה לכם, מארגני הפסטיבל, מנהליו ועובדיו, על האמונה הגדולה ויכולת הביצוע המופלאה.
בעשייתכם המקצועית ובאמונתכם הבלתי מתפשרת, אתם משתלבים במרקם שוקק החיים שלנו ומפרים אותו עד מאד.
פסטיבל מוצלח!

 

חיים ילין


ראש מועצת אשכול

בכל אחת מ–5 הפעמים בהן צפיתי ב"סינמה פרדיסו", זלגו הדמעות מחדש תמיד באותה סצנה: בפספוס הפגישה. סרטים מצליחים להכניס אותנו לעולם שכולו רגש, דמיון ובריחה מהמציאות. בכוחם להביא את המלחמה לשוחרי השלום ואת השלום למחרחרי המלחמה. הקולנוע מעורר את אותם הרגשות החבויים בתוכנו ומחבר אותנו למציאות אחרת.
פסטיבל קולנוע דרום הוא הסינמה פרדיסו שלנו. הוא ההתרגשות שלנו והוא האמירה שבדרום פועלת מעצמת קולנוע איכותי. אני מחכה בציפייה לראות את אותם רגעים מרגשים שיוצגו בפסטיבל ויביאו אותנו, גם אם רק לרגע, למגע עם עולם אחר.
אני מברך, בשמם של תושבי האזור, את היוצרים ומארגני הפסטיבל. זכות גדולה לנו להיות חלק מהעשייה המשמעותית הזו וליהנות מפירותיה.
 
עיצוב האתר: אולגה גולצר