:המכללה האקדמית ספיר מציגה
Hebrew (Israel)English (United Kingdom)


קולנוע ארמני


הקולנוע הארמני נולד באופן רשמי ב–16 באפריל 1923. ביום זה הוקם הוועד הארמני לקולנוע -GOSKINO בצו של הממשלה הסובייטית. מאז ועד היום, בין אם כחלק מברית המועצות ובין אם לאחר
העצמאות ב–1991, זכה הקולנוע הארמני להפיק פנינים קולנועיות רבות ולמקם את הקולנוע הארמני במקום מכובד בדברי ימיה של האמנות השביעית. הקולנוע הארמני הוא בעל מסורת חשובה וארוכת שנים ומתוכו צמחו כמה מבכירי יוצרי הקולנוע בעולם, שהמפורסמים שבהם הנם ארתור פלישיאן וסרגיי פרז'נוב. במאי הקולנוע הארמני הרוטיון חצ'אטריאן מהווה את דור ההמשך של אבות רוחניים אלה. תוכנית הקולנוע הארמני בפסטיבל תתמקד בסרטיו של חצ'אטריאן ותציע מסע על גבול הסוריאליסטי ברחבי ארמניה.
סרטיו יערכו עבורינו היכרות עם נופיה, תושביה, מנהגיה, פולקלורה והמוסיקה של המדינה ההררית והיפהפייה הזו.

הרוטיון חצ'אטריאן - אורח הפסטיבל
יליד 1955, בכיר הבמאים הפועלים בקולנוע הארמני כיום. חצ'אטריאן הינו דוקומנטריסט חד עין שניחן ברגישות יוצאת דופן לפסקול. בלי להזדקק לשום התרפקות נוסטלגית מיותרת, סרטיו באים לשתף אותנו באהבתו הגדולה ליופי ולמסתורין הגלומים במולדתו. מצפייה חוזרת בסרטיו הייחודיים ניתן לומר כי הם מהווים דיוקן קולקטיבי מדויק המשרטט את פניה וערכיה של החברה הארמנית בת זמננו באופן לירי המכיל לא מעט תמונות קשות מחייה של האומה. חצ'אטריאן הוא מייסדו ומנהלו של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירוואן.

"הבמאי הוא לא אלוהים. הוא מתערב במעשה האלוהים. הבמאים עושים זאת אף על פי שאין להם שום זכות לעשות זאת. באופן כללי, אנשים יצירתיים מתערבים ביצירה האלוהית מבלי לדעת לשים לזה גבולות. אני בעצמי לא מסוגל להגדיר מה הגבול שלי, אבל אני מצפה מהאנשים שצופים בסרטים שלי שישאלו את עצמם את השאלה הזאת — איפה עובר הגבול, עד איפה מותר להתערב."

הרוטיון חצ'אטריאן, מתוך ראיון שנערך עימו בספר "קולנוע דרום 2010"

 
עיצוב האתר: אולגה גולצר