/דף הבית//איך להגיע אלינו//צור קשר//ברכות//חסויות//תודות//צוות//English //כניסה לצוות
ברכות
דברי פתיחה - ד"ר אבנר פיינגלרנט

ראש המחלקה לקולנוע וטלוויזיה
מנהל ויזם פסטיבל קולנוע דרום

 

פסטיבל קולנוע הוא חג עבורנו, אירוע מיוחד, שבו נפרצת שגרת החיים הרגילה ולתוכה מתפרצת התרגשות גדולה לקראת הבאות, לקראת התמונות שנראה, הסיפורים הקולנועים שאליהם נתמכר בעודנו ישובים בחשיכה נסתרים מעין כל ורק מאזינים לקולות שפורצים מהמסך והופכים לכל עולמנו באותו רגע. פסטיבל הוא גם חגיגה וציפייה לגלות את האנשים שיבואו לשבת לשתות ולדבר, תחת ציליות הרחבה הגדולה, של הסינמטק, שבימים כתיקונם, כמעט שוממה ואילו בפסטיבל לפתע כולה נמלאת חיים וצלילים. מוזיקה ושפות שונות מתערבבות, בין פנים אולמות הקולנוע וחוץ בתי הקפה המאולתרים, בו ישוב ומתהלך קהל גדול של אורחים מהארץ ומחו"ל. זו החגיגה שלנו שמתרחשת פעם בשנה, לה אנחנו מחכים ואותה אנחנו מכינים עם הסטודנטים שלנו במחלקה לקולנוע וטלוויזיה במכללה האקדמית ספיר.
השנה זו הפעם השמינית שאנו מקיימים את הפסטיבל, שעבורנו, אינו רק חגיגה, אלא גם דיון נוקב, באמצעות קולנוע, שאותו אנו מביאים מהארץ והעולם. אנו מבקשים לחקור אודות החיים שלנו כאן, בארץ הזו ובחבל ארץ דרומי, חשוף וקשה, בו אנו חיים, יוצרים ופועלים, במשך כל השנה. הקולנוע, שאותו אנו מביאים, מספר לנו סיפור, אולי מציג תמונת מראה עכשווית. חיים גורי, בספרו החדש 'עיבל', כותב באחד משיריו אודות שעת חסד שתבוא, מתוך קבלת הדחויים והמנודים. על פי תמונת מראה קולנועית, שעת החסד נראית רחוקה, אולי רחוקה מידי. עם זאת נראה שבכל זאת חל שינוי ושורותיו הנפלאות של גורי

" ... אז השכוחים והאבודים יהיו לרצויים

ולא יוסיפו לצער אותם וימצא להם מקום

אז האלום ישוב להישמע והנסתר יואר להראות."

שמספרות את הופעתן של דמויות וגיבורים שלא הכרנו, הנכנסים למרכז הבמה, לאחר שחיו בשוליה ולא נראו חלק ממנה. כך גם הסרטים בפסטיבל קולנוע דרום 2009, מבשרים על כניסתן של דמויות חדשות מהשוליים למרכז הבמה.
זו תופעה מרתקת לגלות שמרבית הדמויות בסרטים השנה, כמו הבודדים של רנן שור, שפותח את הפסטיבל וציון ואחיו של ערן מירב, הנועל אותו, כך גם עג'מי של סכנדר קובטי וירון שני או מוקי בערה של לינה וסלבה צ'פלין, אור חרישי; מאבק בשמיים; יפן, סרטיו של קרלוס רייגאדס, אורח הפסטיבל, הינן לא – שחקנים (Non – Actors) והאתרים בהם מתרחשים הסיפורים, נמצאים בשולי החברה ומחוץ למרחב המוכר והשבע של ישראל והעולם המערבי. סרטיהם התיעודיים של ענת אבן, ליצירתה אנו מקדישים פוקוס מיוחד בפסטיבל, איז'י איימה של סמי שלום שטרית, בעין אחת של ענר פרמינגר ועמי דרוזד, בין המיתרים של אורי סיון וסרטיהם של אורחי הפסטיבל  טיירי מישל:  – נהר קונגו, מעבר למאפליה; איראן מבעד לרעלה, ואוסוואלד לואט: עסקים שחורים; אהבה בזמן המלחמה, מציגים גיבורים השייכים לעולם דחוי ומודחק, שאינו במרכז הבמה המוארת של הקולנוע. למרות זאת נדמה שדווקא הם מאירים את העולם בעיניים שונות והכרחיות, בכדי שנוכל מחדש להאמין בעולם אותו אנו יוצרים ובו אנו חיים.


ייתכן שבעולם של זעזוע וספק, אלטרנטיבה מגיעה מהדחויים ומאלו שקולם חלש וצרוד - אולי "... לא שווא דיברו כל הצרודים ההם ..." כותב גורי - "... כל המהמרים בפרוטתם האחרונה על האפשר, / כי לא שווא חזרו, כתוכי סבלני וממושך,/ על כל שלא יכול היה שלא להיאמר/ ואף פרשו, הוברי שמים, אותות וסימנים".

אולי לאלו שנדחו מהחברה יש מקום חדש, שבו דווקא הם אלו שצריכים להיות חלק ממנה ולהשפיע עליה.  ואם זה אפשרי שיום אחד "לא מן הנמנע שהנידחת, השכוחה בציפורים, / תוליך אז את הקול, בלדרית מותשת, ריחופית./ נדע שתם מועד, שבאו ימים אחרים."

 
סילבן שלום
המשנה לראש הממשלה, השר לשיתוף פעולה אזורי והשר לפיתוח הנגב והגליל

אני שמח לברך אתכם לכבוד פסטיבל קולנוע דרום השמיני. קיומו זה השנה השמינית מוכיח את חשיבותו וחיוניותו לתושבי הנגב.
ברצוני לברך את מכללת ספיר, את היוזמים והמארגנים, על המקוריות, היצירה, ההתמדה, המחויבות והאהבה האינסופית לדרום.
קיומו של פסטיבל קולנוע בדרום הוא לא רק מעשה ראוי אלא גם אמירה חברתית, תרבותית וחינוכית על החשיבות הגדולה שבהשקעה בצעירים, בתרבות וככלל באזורי הפריפריה. צעירים הם המנוע לעתיד ולחוסנו של הנגב. מפעלים מסוג זה הם שיתנו לצעירים את הכוח, המוטיבציה והידיעה שיש מי שדואג להם.
הסרטים שהשתתפו בפסטיבל בשנים קודמות זכו להערכה וכבוד בינלאומי ועל כך ברצוני לשבח כל אחת ואחד מכם. אין לי ספק כי גם השנה אנו נזכה לראות סרטים איכותיים שיביאו כבוד למדינת ישראל.
הנגב צריך להיות במרכז העשייה והסיוע לו הוא חובה לאומית. פיתוח הפריפריה הוא צורך לאומי חיוני למדינת ישראל, והוא מהווה עוגן חשוב ביותר בחיזוק חוסנה הלאומי של מדינת ישראל. כשר לפיתוח הנגב והגליל אפעל כדי לשים את הנגב בראש סדר העדיפויות הלאומי.
אני מברך את כל העושים במלאכה, על קיומו של הפסטיבל, ומאחל הצלחה לסרטים וליוצרים המתמודדים בתחרות.
 
לימור לבנת
שרת התרבות והספורט

אני שמחה לברך את פסטיבל קולנוע דרום השמיני.
במרוצת שמונה השנים האחרונות, ביסס הפסטיבל בהתמדה את מעמדו כאירוע התרבותי הגדול והחשוב בשדרות בפרט ובדרום הארץ בכלל.
משרד התרבות תומך בפסטיבל וזאת מתוך הכרה בחשיבותו ומתוך הרצון לתמוך בתושבי הדרום כולו. הצלחתם בגאווה
לייצר שגרת חיים הראויה להערכה ולהוקרה של כל עם ישראל. קיום הפסטיבל באזור הזה שהוא חזית ועורף כאחד הוא אמירה חברתית ותרבותית.
משרד התרבות תומך ביצירה הישראלית וביוצרים והוא מברך על קיומו של מפעל קולנועי חשוב זה אשר מביא את הקולות
השונים והמגוונים של החברה הישראלית ומחזק את השיח התרבותי ואת הקולנוע הישראלי.
השנים האחרונות היו שנים פוריות לקולנוע הישראלי, שבמהלכן הוקרנו סרטים ישראלים ברחבי העולם וזכו בפרסים
מכובדים בפסטיבלים השונים.
אני מקווה ומאמינה שמגמה זו תלך ותתעצם וכי גם בשנים הבאות יקצור הקולנוע הישראלי הצלחה ויזכה להוקרה לה הוא ראוי.
אני שמחה לברך את מארגני הפסטיבל, השחקנים והיוצרים, אשר הצעידו בשנים האחרונות את תעשיית הקולנוע הישראלי לפסגה, ומאחלת חוויה מענגת וקסומה לקהל הצופים.
 
דוד בוסקילה
ראש עיריית שדרות

לכל באי פסטיבל קולנוע דרום:
שדרות הפכה בשנים האחרונות לסמל העמידה וזקיפות הקומה הציונית מול מתקפות כואבות של טילי קאסם יומיומיים. מאידך יחד עם מכללת “ספיר״ הפך האזור למקור ההשראה להפקת קולנוע ולאירוח יצירות מקור, אשר זכו בפרסים בינלאומיים.
נשמח לראותכם בין באי הפסטיבל.
 
פרופ' זאב צחור
נשיא המכללה האקדמית ספיר

התפקיד ההיסטורי של האקדמיה היה יצירת הידע. בזה היא הגיעה להישגים מדהימים. אסונות המאה העשרים מלמדים שבבואה להנחיל את הידע לחברת בני האדם היא נכשלה. לפחות במה שקשור לתחומי הרוח והאמנות.
מתוך מודעות לכישלון העצוב הזה קיבלה על עצמה המכללה האקדמית ספיר לא להסתפק בלימודים ומחקר ולצאת מתוך הקמפוס אל הקהילה. זו אחת הסיבות החשובות להחלטתנו להקים כאן, בפאתי המדבר )תרתי משמע(, מחלקה לאמנות הקולנוע והטלוויזיה שתתפתח תוך כדי דיאלוג עם הקהילה. כאן טמון גם ההסבר למאמץ הרב שאנחנו משקיעים בפסטיבל קולנוע דרום שאנו מקיימים בשדרות. אנו, בספיר, מחויבים, כמובן, לעומק אקדמי, כמקובל במיטב האוניברסיטאות בעולם. אבל במקביל אנו פונים אל החברה הישראלית כולה ובמיוחד אל “האחרים״ שבתוכה. היצירות של הסטודנטים שלנו מעוגנים במרחב האנושי ובוקעים מהפצע של המקום שלנו שהוא מקום של “אחרים״.
במת הפסטיבל שלנו מיוחדת. היא משותפת לסטודנטים, למרצים שלהם וליוצרים מחוץ לקמפוס הערים לכך שנוצרת בספיר שפה פנימית מיוחדת לנו. יש לפסטיבל קולנוע דרום מסר, גלומה בו בשורה חברתית, המחברת בין עומק אקדמי וחתירה ליצירה אוניברסאלית היונקת מחותם המקום.
 
מיכה חריש
יו״ר המועצה הישראלית לקולנוע

ברכות לפסטיבל קולנוע דרום המתקיים בשדרות זו השנה השמינית.
הקולנוע מקרב בין בני־אדם. יותר מתקשורת ויותר מאמנות פלסטית וספרות – הקולנוע סוחף אליו קהלים הרחוקים אלה
מאלה ומקרבם אלה לאלה.
הקולנוע משלב בידור ואמנות. הוא התיעוד המעורב ביותר, הפוליטי, המחויב ביותר והוא גם המדיום המזמין ביותר, המקסים, האהוב המסוגל ליצור במטה קסם עולמות וירטואליים שניתן לשקוע בהם ולחלום לשעה קלה.
הפסטיבל מפגיש את היצירה הישראלית עם זו העולמית, וחושף לעיננו תרבויות רחוקות ומגוונות.
היצירה הקולנועית היתה מאז ומתמיד תלויה במימון המפרנס אותה, והמועצה הישראלית לקולנוע גאה להיות מקור מניב
לקולנוע הישראלי, ליצירה שהיא בלי ספק מן הפסגות של התרבות הישראלית העכשווית.
המכללה האקדמית ספיר בשיתוף עיריית שדרות והסינמטק המהווים נדבך חשוב בהפצת הקולנוע הישראלי בדרום ובו באים לידי ביטוי התוצרים של מאמצינו לקידום הקולנוע שלנו.
אנו מחבקים אתכם על היוזמה הברוכה , הנחישות וההמשכיות ומאחלים עוד פסטיבל מוצלח, עם תפילה לעתיד טוב יותר.
 
מנשה סמירה
מנכ״ל הרשות השנייה לטלויזיה ולרדיו
 
הרשות השנייה מברכת את המשתתפים בפסטיבל דרום בשדרות ושער הנגב. מזה מספר שנים תומכת הרשות השנייה בפסטיבל דרום וזאת מתוך הכרה בחשיבותו ומתוך הרצון לתמוך בתושבי הדרום ואזור שדרות. גם בשנה האחרונה המטחים לא נפסקו ושיאם היה במלחמה בחודשים דצמבר 2008 וינואר 2009.
על אף הכול הוכחתם יכולת עמידה ושגרת חיים מלאת גאווה הראויה להערכה והוקרה של כל עם ישראל, ובעיקר לא הפסקתם ללמוד, ליצור ולמנף את תרבות הקולנוע והטלוויזיה בארץ בכלל ובאזורכם בפרט.
הרשות השנייה תומכת מזה שנים ביצירה הישראלית וביוצרים והיא בוודאי מברכת על קיומו של מפעל קולנועי חשוב זה אשר מביא את הקולות השונים והמגוונים של החברה הישראלית. השנים האחרונות היו שנים פוריות לקולנוע הישראלי, שבמהלכן הוקרנו סרטים ישראלים ברחבי העולם וזכו בפרסים מכובדים בפסטיבלים השונים. לעשייה זו השפעה חשובה ותרומה לטלוויזיה בישראל.
אני מקווה ומאמין שמגמה זו תלך ותתעצם וכי גם בשנים הבאות יקצור הקולנוע הישראלי הצלחה ויזכה להוקרה שלה הוא ראוי. המשכיות המפעל חשובה ביותר על אף הקשיים הכלכליים המאיימים על היצירה התרבותית בישראל.
נמשיך לעודד יוצרים צעירים לצד תמיכה ביוצרים וותיקים. בעיקר נעודד ונתמוך ביצירה וביוצרים מהפריפריה. הנכם מוזמנים לצפות בשתי רצועות שידור של הרשות השנייה בה מוצגים עבודות וסרטים של יוצרים צעירים ממכלת ספיר ומכללות אחרות במסגרת הפקות “קרן סנונית״ של הרשות השנייה ערוץ 10: יום ו׳, שעה 14:00; ערוץ 2: יום שבת, שעה 12:30.
אני מברך את כל העושים במלאכה על קיומו של הפסטיבל ומאחל הצלחה לסרטים וליוצרים המתמודדים בתחרות.
יישר כח!
 
קשת
קשת גאה להשתתף זו השנה השישית בפסטיבל דרום, מקום בו שביבי רעיונות, שרידים של סיפורים, חלקים של תמונות מתהווים לכדי יצירה אחת מרגשת, שבידיה להתגבר על כורח מציאות בלתי נתפס.
כמסורת שהחלה בשנים האחרונות, הסרט שיפתח את הפסטיבל השנה הוא סרטו של רנן שור, “הבודדים" וסרטו של ערן מירב, “ציון ואחיו", אשר נבחר לתחרות הרשמית של פסטיבל “סאנדנס" 2009 וינעל את פסטיבל דרום - הינם שני סרטים שהופקו בתמיכתה של קשת.
כמו כן יוקרן במסגרת הפסטיבל הסרט “רסיסים", סרטו של יונתן חיימוביץ, אותו הפיק בהיותו סטודנט במכללת ספיר. זהו הסרט הזוכה, במלגת קרן פרלוב לשנת 2009 , קרן לעידוד יוצרים צעירים, שקשת שותפה לה.
בנקודה בה מתבלט הצורך הקיומי לשרוד, מתבלטת בקונטרס חד היצירה במלוא הדרה ומנציחה את כוחו של הרגש לשנות את פני המציאות, להתוות שבילים ולהוציא מן הכח אל הפועל יוזמות מבורכות.
פסטיבל דרום הוא שתי וערב של כוונות טובות בשילוב של רעיונות חד פעמיים.
קשת מאחלת המשך עשייה פורייה ומודה לעושים במלאכה, המאפשרים לנו להיות חלק פעיל ומשמועתי בפסטיבל.
 
אלון שוסטר
ראש המועצה האזורית שער הנגב
 
השלום והברכה לבאים בשערי פסטיבל קולנוע דרום.
והיה אם ישאל עובר האורח:
מהם מקורות העוצמה של תושבי שער הנגב, שדרות וישובי “עוטף עזה״, שעומדים באתגר הביטחוני זה שמונה שנים? מה מביא הורים לשלוח את ילדיהם אל מערכות החינוך שלנו? מה מדרבן אלפי סטודטים לבחור ב"ספיר"? מה מביא עובדים ובעלי עסקים, יזמים ותיירנים לראות במחוזותינו את שדה הפעולה שלהם?
כה נענה לו, לבא בשערינו:
האחווה והחברות הם הנשק הסודי שלנו. חברה המכבדת את חבריה היא החזון המשותף שלנו. מצוינות שטבולה באחריות חברתית היא הדגל שלנו.
התמהיל הקסום הזה, שיסודותיו הונחו על ידי החלוצים מבגדד ובואנוס איירס, מוורשה וקזבלנקה, הוא שנותן לנו את היכולת להיישיר מבט אל מול האתגרים ולצלוח אותם בהצלחה. הוא שקורץ ליוצרים ויזמים, למתיישבי קבע, כמו גם לאורחים לרגע.
 
אני מברך אתכם, סטודנטים ומרצים, בוגרי המכללה ותושבי האזור שלקחתם חלק ביצירת הסרטים.
אני מוקיר עד מאד את פועלם של ראשי המכללה ומחלקת הקולנוע למען קידומו של המוסד בכלל ופסטיבל קולנוע דרום, בפרט. בעשייתכם המקצועית ובאמונתכם הבלתי מתפשרת, אתם משתלבים במרקם שוקק החיים שלנו ומפרים אותו עד מאד.
פסטיבל מוצלח!
 
חיים ילין
ראש המועצה האזורית אשכול
 
בכל אחת מ-5 הפעמים בהן צפיתי ב"סינמה פרדיסו", זלגו הדמעות מחדש תמיד באותה סצינה: בפספוס הפגישה. סרטים מצליחים להכניס אותנו לעולם שכולו רגש, דמיון ובריחה מהמציאות. בכוחם להביא את המלחמה לשוחרי השלום ואת השלום למחרחרי המלחמה. הקולנוע מעורר את אותם הרגשות החבויים בתוכנו ומחבר אותנו למציאות אחרת.
פסטיבל קולנוע דרום הוא הסינמה פרדיסו שלנו. הוא ההתרגשות שלנו והוא האמירה שבדרום פועלת מעצמת קולנוע איכותי.
אני מחכה בציפייה לראות את אותם רגעים מרגשים שיוצגו בפסטיבל ויביאו אותנו, גם אם רק לרגע, למגע עם עולם אחר. השנה, מועצה אזורית אשכול מצטרפת לפסטיבל קולנוע דרום. אני מברך, בשמם של תושבי האזור, את היוצרים ומארגני הפסטיבל. זכות גדולה לנו להיות חלק מהעשייה המשמעותית הזו ולהנות מפירותיה.
 
יחיאל זוהר
ראש עיריית נתיבות
 
אני מברך את באי פסטיבל קולנוע דרום, את המארגנים והיוצרים להצלחה מרובה פסטיבל קולנוע דרום הוא חוליה נוספת בשרשרת פעילות של מכללת ספיר בנגב, אשר אינה צריכה הוכחה למעורבותה הפעילה בחיי הקהילה ולהיותה בית אקדמי למאות סטודנטים מהנגב ובכלל זה בני העיר נתיבות. פסטיבל קולנוע ייחודי זה מעניק במה ליוצרים צעירים – רבים מהם מבני הנגב – להציג את יצירותיהם ומשמש בית יוצר למפגש עם אנשי קולנוע ותיקים ומנוסים.
על רקע המצב הבטחוני שהשתרר באזורנו בעקבות מבצע “עופרת יצוקה" מקבלת ההחלטה להמשיך ולקיים את מסורת “פסטיבל קולנוע דרום" בעיר שדרות מימד מיוחד המקפל בתוכו אמירה שאנו נחושים להמשיך ולקיים את שגרת חיינו ולהסב לתושבינו רגעים של קורת רוח, חדוות חיים ולהנות מחיי יצירה, אומנות ובידור.
במסגרת הפסטיבל שהיתה לנו הזכות הגדולה לארח כאן בנתיבות התוודענו מקרוב להווי המיוחד של הפסטיבל, לכשרון הרב של היוצרים ולרוח המיוחדת של ביה"ס לקולנוע בספיר.
אני מבקש לאחל לכם פסטיבל פורה ומהנה, מעורר עניין והשראה, פסטיבל שיפתח לציבור בישראל ובעולם צוהר אל הנעשה כאן בנגב.
 
בני כהן
מנכ"ל סינמטק שדרות
 
ברוכים הבאים לימים מרתקים מאין כמותם של קולנוע דרומי, זאת הזדמנות לרובכם לחוות יצירה ולפגוש יוצרים, בעיקר
סטודנטים מהדרום.
הפסטיבל הוא נקודת השיא של סינמטק שדרות בשנת פעילות גדושה ומגוונת המתקיימת אצלנו.
הצלחה לעוסקים במלאכה והנאה רבה לכולנו!!!