קולנוע עולם

פסטיבל קולנוע דרום 2008 יציג כמדי שנה מגוון רחב של סרטים מהעולם המנסים להתמודד עם סוגיות אנושיות ותרבותיות מרתקות. הפסטיבל מציג גם השנה יבול קולנועי בינלאומי איכותי ורדיקלי, המביא את קולו של הקולנוע בארצות העולם המתפתחות ומשקף את התמורות שעוברות על הקולנוע בארצות העולם השלישי. זהו קולנוע עני באמצעים אך עשיר באנושיות המנסה לפתח זהות ייחודית באמצעות היצירה הקולנועית. קולנוע זה הולך ומפלס לעצמו מקום של כבוד בפסטיבלי הקולנוע היוקרתיים בעולם. השנה נציג שתי תוכניות משמעותיות משני מוקדים עיקריים: קולנוע מדרום מזרח אסיה וקולנוע עכשווי מהודו. בנוסף לתוכניות ייחודיות אלה נקרין גם אסופה של סרטים איכותיים ורדיקליים מהעולם המנסים, כל אחד בדרכו, להציג נקודת מבט ייחודית ולאתגר את השפה הקולנועית הקונבנציונאלית-הגמונית.


טעמי קארי- קולנוע הודי עכשווי
הקולנוע הבוליוודי המסחרי והקולנוע ההודי האזורי (regional) כובשים לעצמם מקום של כבוד בפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם. בשנים האחרונות גדלה הפופולאריות של בוליווד בעולם, וסרטים רבים זוכים להצלחה עולמית ואף לחיקויים מערביים. לעומתו מציע הקולנוע האזורי מבט ביקורתי ופילוסופי על החברה ההודית המסורתית והתמורות העוברות עליה. במסגרת תכנית הקולנוע ההודי יציג הפסטיבל 8 סרטים הודיים מהשנים האחרונות אשר ינסו להציע דיון במרחבי העשייה הקולנועית בהודו של השנים האחרונות. תוכנית הקולנוע ההודית בפסטיבל נהגתה בשיתוף עם שני אוצרים מהודו שיהיו גם אורחי הפסטיבל- הבמאי ומפיק הקולנוע הבוליוודי, סנג'אי ד. סינג (Sanjay D. Singh) והעיתונאי הוותיק, רם קישור פרצ'ה (Ram Kishore Parcha). אורח הכבוד של תכנית זו הוא הבמאי עטור השבחים והפרסים, אדור גופלקרישנן (Adoor Gopalakrishnan), שרבים רואים בו את הבמאי המוביל של תעשיית הקולנוע החוץ בוליוודית בהודו וללא ספק יורשו הבלתי מעורער של סטיאז'יט ריי המהולל. גופלקרישנן יציג 3 סרטים במסגרת הפסטיבל לרבות סרטו האחרון ריקודה של הקוסמת.

 

נקודות מבט מדרום מזרח אסיה
בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחתם של זרמים חדשים בקולנוע של דרום מזרח אסיה. הדבר ניכר בעיקר במלזיה ואינדונזיה, מדינות מוסלמית המפעילות צנזורה חמורה על יצירות האומנות המקומיות. דווקא במקומות אלה התפתחו בשנים האחרונות זרמים קולנועיים חדשניים ומקוריים. זהו קולנוע עני שעושה שימוש נרחב בטכנולוגיות הצילום הדיגיטאליות הזולות ומציע מבט מדויק ומאתגר על מדינות שנמצאות בתהליכים של שינוי מתמיד. הסרטים של הבמאים ממלזיה ומאינדונזיה מנסים למצוא לעצמם סגנון ותוכן ייחודיים ובכך למעשה לבסס לעצמם ובעצמם את זהותם. במלזיה זהו ילד הפלא, ג'יימס לי, ממובילי מה שנהוג לכנות "הגל החדש המלזי", באינדונזיה זהו הבמאי המוערך ועטור השבחים, גרין נוגרוהו, בתאילנד זהו הילד הרע והבמאי המבוקש ביותר במערב, אפיצ'אטפונג וויראסתקול ובסינגפור זוהי האומנית-לוליינית, קאי סינג טאן, שגם שותפה לאוצרות התוכנית ותהיה אורחת הפסטיבל.
בעוד נוגרוהו ווויראסתקול שייכים לז'אנר הרומנסה המציג מיזנסצנות מדהימות ביופיין החזותי ועלילות מיתיות מכשפות, לי וטאן מרבים לעסוק בעלילות המתרחשות במרחבי הכרך הפוסט-מודרני והמנוכר. ההתמודדות עם נרטיבים אורבאניים הולידה אסתטיקה מיוחדת ומנוכרת המופרת לעיתים על-ידי אקטים פנטסטיים וגרוטסקיים. התכנית תנסה לחשוף את הקהל הישראלי לזרמים חדשים וצעירים בקולנוע של דרום מזרח אסיה ובמסגרתה נציג 6 סרטים מהשנים האחרונות.

 

פסטיבל 3 היבשות בנאנט
במסגרת תכנית הקולנוע מהעולם יצר השנה הפסטיבל לראשונה שיתוף פעולה עם פסטיבל הקולנוע היוקרתי והנחשב Le Festival des 3 Continents המתקיים מזה כ-30 שנה בנאנט, צרפת. פסטיבל הקולנוע בנאנט עומד בשורה הראשונה של פסטיבלי הקולנוע המתמחים במה שנהוג לכנות בשם "קולנוע עולם", כלומר קולנוע שמקורו ביבשות- אסיה, אפריקה ודרום אמריקה. אין ספק כי Le Festival des 3 Continents ופסטיבל קולנוע דרום חולקים ביניהם אג'נדה קולנועית זהה- אהבה כנה ואמיתית לקולנוע הנוצר במדינות העולם המתפתחות. זהו ללא ספק הקולנוע המעניין והמאתגר ביותר שנוצר היום על פני הגלובוס.  
הקשר עם  Le Festival des 3 Continents מהווה צעד חשוב ומשמעותי עבור הפסטיבל ומחזק את הקשר החזק בין פסטיבל קולנוע דרום לעולם התרבות הצרפתי. במסגרת שיתוף פעולה זה יארח הפסטיבל את מייסדו ומנהלו האומנותי של הפסטיבל בנאנט, מר אלן ז'ילאדו, שיציג 4 סרטים מתוך היבול הקולנועי העשיר שהוצג בפסטיבל האחרון שהתקיים בנאנט בנובמבר 2007. הסרטים שיוקרנו במסגרת שיתוף פעולה זה הם: עזור לי ארוס, סרטו החדש של השחקן-במאי הטיוואני, קאנג-שנג לי; חטא ועונש, סרטו החדש של ליאנג זאו הסיני והזוכה הגדול בפסטיבל האחרון בנאנט; חיים אפשריים, סרטה החדש של סנדרה גוגליוטה מארגנטינה וסרטו של ג'יימס לי, דברים שאנחנו עושים כשאנחנו מתאהבים ממלזיה. שיתוף הפעולה בין הפסטיבלים לרבות ביקורו של אלן ז'ילאדו מתאפשרים בסיוע המכון הצרפתי ושגרירות צרפת בישראל.

 

פסטיבל הקולנוע Human Rights Watch
זו השנה השנייה בה מקיים פסטיבל קולנוע דרום שיתוף פעולה עם הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע Human Rights Watch. במסגרת זו יוקרנו השנה בפסטיבל שני סרטים העוסקים בזכויות אדם, שהוצגו בפסטיבל האחרון בניו-יורק ובלונדון. שני הסרטים פותחים צוהר, כל אחד בדרכו, אל השיח העולמי של זכויות האדם ומעוררים שאלות רבות ומטרידות בנוגע למציאות בה אנו חיים בתחילת המאה ה-21. אור לבן/גשם שחור עוסק בהפצצה של הירושימה ונגאסקי ששינתה את פני ההיסטוריה ובתוצאותיה המחרידות. זהו סרט שהיה מועמד השנה בקטגוריית סרטי התעודה הטובים ביותר בטקס האוסקר וששואל את השאלה המתבקשת- האם אירוע בסדר גודל כזה עשוי לחזור על עצמו היום? הדרך למעלה עוסק במציאות הקרובה אלינו, זהו סרט עדין המתאר את שיגרת החיים של פלסטינים בני גיל הזהב בבית אבות במזרח ירושלים כאשר ממולם ולנגד עיניהם נבנית בהתמדה חומת ההפרדה. ברצוני להודות לג'ון ביאג'י, מנהל פסטיבל הקולנוע Human Rights Watch על נכונותו לחשוף את היצירות החשובות הללו במסגרת פסטיבל קולנוע דרום זו הפעם השנייה.