ברכות

פרופ' זאב צחור
נשיא המכללה האקדמית ספיר
"דרום" הוא סוג של הצהרה, סוג של התרסה. פסטיבל קולנוע דרום שלנו מבקש להציג בפניכם יצירה שאיננה נכנעת למרכז המוכר, הבטוח והצפוי. לדרום, המקומי והגלובלי, יש שפה משלו. המסר הייחודי של כל מה שנדחק להיות "דרומי" (מלרע) מבקיע מהפסטיבל שלנו בעוצמה גדולה ועתיד להיות בשורה לרבים. פסטיבל קולנוע דרום פורץ דרך חדשה. עוד ידובר בו.


גאלב מג'אדלה
שר המדע התרבות והספורט
אני שמח לברך את פסטיבל קולנוע דרום השביעי.
העובדה שהוא מתקיים כבר השנה השביעית ברציפות, חרף כל הקשיים והסכנות, מוכיחה את חשיבותו וחיוניותו לתושבי הנגב הצפוני והדרומי, בימים שלווים כבימים סוערים.
אני מברך את היוזמים והמארגנים ממכללת ספיר ומשאר הגורמים והארגונים, על התמדה, אומץ, יכולת להתמודד במצבים לא קלים ועל טוב הטעם בבחירת הסרטים ובקביעת האירועים שמסביב לפסטיבל.
אני מציין בסיפוק כי הפסטיבל מיקם עצמו באזור בו מתקיימים מעט אירועי תרבות המוניים, מעט מוסדות מוזיאונים ואמנות הבמה, באזור יש מעט השתתפות בפעילות הפנאי, ועל מנת לשנות דבר זה, קיים צורך אמיתי באיחוד הכוחות של אנשי המקום החולקים חזון משותף ומובילים את התושבים לפעול למען עצמם.
קיום הפסטיבל באזור הזה שהוא פריפריה וחזית כאחד הוא אמירה חברתית ותרבותית החסרה בנוף החברה הישראלית בכלל,  ובשיח התרבותי והקולנועי הישראלי בפרט.
בהתאם למדיניותי להגביר את התמיכה באירועי תרבות בפריפריה אעשה כל מאמץ כדי לסייע למפעל הזה ולמפעלים דומים לו בנגב, בגליל, באזורי פריפריה חברתית וגיאוגראפית.
מחמם את הלב לראות בפסטיבל גם הצגות של קולנוע מן "הדרום החדש" - בכורות עולמיות של סרטים של יוצרי קולנוע צעירים מהדרום, בוגרי המחלקה לקולנוע וטלוויזיה במכללת ספיר. בשנים האחרונות סרטים אלו זכו להערכה ארצית ועולמית רבה. ואני בטוח כי גם השנה יצאו מכאן בשורות קולנועיות מרתקות.
שאו ברכה חמה להצלחה ולהנאה ואנו כבר מצפים לפסטיבל הבא בתקווה שיתקיים באווירה יותר שלוה ונינוחה.


מיכה חריש
יו"ר המועצה הישראלית לקולנוע
פסטיבל הסרטים הבינלאומי לקולנוע המתקיים בשדרות, הוא אירוע תרבותי חשוב, המוסיף נופך לחיי התרבות בעיר.
הסרטים בפסטיבל חוצים גבולות ולאומים, שוברים מחסומים תרבותיים, מקרבים אותנו אחד אל השני ומלמדים אותנו, הצופים על עולמו התרבותי של האחר.
פסטיבל קולנוע דרום מתקיים בתוך אחד האזורים הסבוכים והטעונים בישראל העכשווית. קיומו של פסטיבל במקום שכזה הוא אמירה חברתית ותרבותית, הסרטים המוקרנים במסגרת הפסטיבל מנסים להתמודד עם סוגיות אנושיות ותרבותיות מרתקות, אני תקווה כי באמצעות היצירה הקולנועית תצליחו לגשר ולקרב בין מגוון האנשים המרכיב חבל ארץ זה.
המועצה הישראלית לקולנוע שמה לה למטרה לקרב את הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית לעולם היצירה הקולנועית. השנה במסגרת הפסטיבל תקיים המועצה את טקס חלוקת פרס אמנות הקולנוע לחמישה זוכים שהצטיינו בתחום היצירה הקולנועית. אני מזמין כל אחד ואחת באופן אישי לקחת חלק בפסטיבל ובטקס שיתקיים ביום שלישי 3 במאי באולם סינמטק שדרות ואני תקווה כי נפגש שם.
אני מאחל לכם שהפסטיבל יתקיים באווירה שלווה ונינוחה.


מנשה סמירה
מנכ"ל הרשות השנייה
הרשות השנייה מברכת את המשתתפים בפסטיבל דרום בשדרות. מזה מספר שנים תומכת הרשות השנייה בפסטיבל דרום וזאת מתוך הכרה בחשיבותו ומתוך הרצון לתמוך בתושבי הדרום ואזור שדרות. השנים האחרונות היו ללא ספק קשות אך בין מטח למטח הצלחתם בגאון ליצר שגרת חיים עדינה ומפוארת הראויה להערכה ולהוקרה של כל עם ישראל.
הרשות השנייה תומכת מזה שנים ביצירה הישראלית וביוצרים והיא בוודאי מברכת על קיומו של מפעל קולנועי חשוב זה אשר מביא את הקולות השונים והמגוונים של החברה הישראלית. השנים האחרונות היו שנים פוריות לקולנוע הישראלי, שבמהלכן הוקרנו סרטים ישראלים ברחבי העולם וזוכו בפרסים מכובדים בפסטיבלים השונים. אני מקווה ומאמין שמגמה זו תלך ותתעצם וכי גם בשנים הבאות יקצור הקולנוע הישראלי הצלחה ויזכה להוקרה שלה הוא ראוי. 
הרשות השנייה מהווה אמנם בית גם ליוצרים ותיקים, אך חשיבות מיוחדת מיוחסת על-ידה לתמיכה בדור ההמשך וזאת באמצעות סיוע ליוצרים הצעירים המצויים בתחילת דרכם, דוגמת היוצרים ממכללת ספיר. כחלק ממחויבות זו משדרת הרשות מידי שבת בצהריים בערוץ 2 רצועת סרטים של יוצרים צעירים. אנו מאמינים כי מתן הזדמנות ליוצרים אלה להציג את יצירותיהם בערוצי הברודקאסט המסחריים מעניקה להם רוח גבית ומסייעת להביא לטלוויזיה ולקולנוע פנים חדשות ויוצרים חדשים.
אני מברך את כל העושים במלאכה על קיומו של הפסטיבל ומאחל הצלחה לסרטים וליוצרים המתמודדים בתחרות.


קשת
זו השנה החמישית שקשת שותפה לפסטיבל קולנוע דרום – זהו קולנוע שחשיבותו חורגת מעבר לתוצריו המוגמרים. זהו קולנוע שכוחו ראשית לכל בעצם עשייתו. חלק מהסרטים המשתתפים בפסטיבל נעשו ממש כאן תחת איום הקסאמים. זו ההוכחה שעשייה, תרבות וחיים מתוך הוויה יוצרת הם התשובה  המנצחת מול המציאות.
השנה עשה הקולנוע הישראלי היסטוריה:אחרי ההצלחה הבינ"ל של  "ביקור התזמורת" סימן   "בופור" את גולת הכותרת, כשהפך לסרט הישראלי הראשון זה 25 שנה, שקיבל מועמדות  לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר. לא במקרה.  הסרט הזה הציג את המצבים ההזויים שאליהם מובילה מלחמה. כאב המלחמה מדבר בשפה אוניברסאלית, ולכן היא נגעה לליבם של רבים כל כך בכל רחבי העולם. 
אנחנו מאחלים לכל באי הפסטיבל שנה שקטה ויצירה פוריה.


אלי מויאל –עו"ד
ראש עיריית שדרות                                                      
זר ברכות לקיום פסטיבל קולנוע דרום השביעי, לעידוד היצירה הקולנועית, טיפוח הדור הצעיר של אמני היצירה הקולנועית, והצגת סרטי קולנוע איכותיים ברמות בינלאומיות. תרומתכם משמעותית שבעתיים, כאשר פעילותכם מתבצעת בפריפריה באזור הדרום , מאפשרת לכישרונות רבים ממגזרי אוכלוסיית הדרום, הנגב ושאר אזורי הארץ, למצות את יכולתם, להצבת אתגרים מול ענקי הקולנוע והטלוויזיה, ולהוביל אותם לפסגות היצירה הקולנועית.
אני מקווה שהשקט והביטחון, ישובו להיות מנת חלקנו, ושדרות תחזור לשמש מוקד, לפעילותו של פסטיבל קולנוע דרום.
הנני מאחל לכם הצלחה בחמשת ימי הפסטיבל, והגשמת שאיפותיכם לתפוס מקום נכבד בפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים.

                                                          
אלון שוסטר
ראש המועצה האזורית שער הנגב
שלום למשתתפי פסטיבל "קולנוע דרום",

המוזות אינן שותקות גם השנה.
מכללת "ספיר" הינה שותפה מלאה לחזית האזרחית המתמודדת עם גלי האלימות החוזרים ונשנים באזורנו.
אני יודע את תעצומות הנפש הנדרשות מסטודנטים ומרצים המקיימים שיגרת לימודים ותובענות אקדמית בסביבה בלתי שגרתית. 
המחלקה לקולנוע וטלוויזיה היא מעמודי התווך של המכללה ומהווה את אחד מפניה הייחודים: פנים שמתבוננות באדם, בערגתו, שמחותיו וחשבונות נפשו.
פסטיבל "קולנוע דרום" הינו מסורת שעלינו לשמר בכל תנאי. למרות "המצב"...ובגללו. 
בשם תושבי "שער הנגב" בפרט וצפון הנגב בכלל, אני מבקש להוקיר את פעילותכם, תלמידי המכללה וסגל המורים והנהלת המכללה.
אני מברך אותנו, תושבי הקהילה המקומית, על שזכינו לחלוק את חיינו עימכם.
פסטיבל מוצלח.

 
‏יחיאל זוהר
ראש עיריית נתיבות
אני מברך את באי פסטיבל קולנוע דרום, את המארגנים והיוצרים להצלחה מרובה.
פסטיבל קולנוע דרום הוא חוליה נוספת בשרשרת פעילות של מכללת ספיר בנגב, אשר אינה צריכה הוכחה למעורבותה הפעילה בחיי הקהילה ולהיותה בית אקדמי למאות סטודנטים מהנגב ובכלל זה בני העיר נתיבות. פסטיבל קולנוע ייחודי זה מעניק במה ליוצרים צעירים – רבים מהם מבני הנגב – להציג את יצירותיהם ומשמש בית יוצר למפגש עם אנשי קולנוע ותיקים ומנוסים.
בשנה החולפת על רקע המצב הבטחוני הסכמנו לארח בעירנו את הפסטיבל  ואני מברך על ההחלטה השנה לקיים את האירוע היוקרתי החשוב דווקא כאן מתוך הכרה שאסור לנו לתת למבקשי רעתנו לשבש את שגרת חיינו. במסגרת הפסטיבל שנערך אשתקד בנתיבות התוודענו מקרוב להווי המיוחד של הפסטיבל, לכשרון הרב של היוצרים ולרוח המיוחדת של ביה"ס לקולנוע בספיר. היתה זו עבורנו זכות גדולה והנאה מרובה לארח את הפסטיבל על אלפי מבקריו.
אני מבקש לאחל לכם פסטיבל פורה ומהנה, מעורר עניין והשראה, פסטיבל שיפתח לציבור בישראל ובעולם צוהר אל הנעשה כאן בנגב.


בני כהן

מנכ"ל סינמטק שדרות
אין זה טריוויאלי לקיים פסטיבל בעת הזו בסינמטק שדרות, אך דווקא בשל כך חשיבותו גדלה.
באזור שחי ,נושם ויוצר קולנוע מיוחד עם שפה דרומית ייחודית הפסטיבל הוא רגע שיא של מגוון היצירה שנעשתה כאן בדרום ובמקומות פריפריאליים בעולם.
השילוב בין פסטיבל קולנוע דרום לסינמטק שדרות עושה את החוויה הקולנועית למרגשת כל כך.
היו שלום ושאו ברכה!

 

 
פרומו
 
תוכניה