> לפרטי הסרט, לחץ על התמונות
 
 
   
          > לפרטי הסרט, לחץ על התמונות
 
 
 
 
          > לפרטי הסרט, לחץ על התמונות
   
 
 
 
 
בית הספר לאומנות הקולנוע והטלוויזיה ב"ספיר" הוא הצעיר והמעודכן ביותר בישראל. בשנת 2003 זכה באישור המל"ג להעניק לבוגריו תואר אקדמי. ב"ספיר" מאמינים בקולנוע מעורב, מחויב ואמיץ בתכניו ובאמצעי ההבעה שלו. בית הספר שרואה עצמו בית ליוצרים מכל המגזרים, מעודד את תלמידיו ליצור קולנוע שיבטא את שונותם ועולמם.
הצלחת בית הספר נזקפת לזכותו של סגל מורים איכותי ומסור. תורם לכך גם הציוד המקצועי והעשיר העומד לשרות תלמידי ארבעת המסלולים: קולנוע, טלוויזיה, אנימציה ועיצוב פס-קול. איכות הציוד וכמותו מאפשרים התנסות מעשית אינטנסיבית כבר בנקודת הזינוק. בסיום התהליך - העיוני והמעשי - מגיעים התלמידים לתואר ולהשלמת פרויקט הגמר שנחשף לראשונה בתחרות הבוגרים של "פסטיבל קולנוע דרום".
 
 
 
 
"פסטיבל קולנוע דרום" נוצר כיוזמה משותפת של החוג לקולנוע וטלוויזיה במכללה האקדמית "ספיר" וסינמטק שדרות. בשנה השלישית לקיומו מארח הפסטיבל גם את "בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית" ואת הסמינר השנתי של "פורום היוצרים הדוקומנטריים". חברנו על בסיס העניין המשותף בשינוי סדר היום החברתי-תרבותי בישראל, וקידום ערכים של חופש ושוויון.
הפסטיבל שואף להביא אל מרכז הבמה קולנוע שונה מהמקובל. מבטנו פונה לעבר ארצות ואוכלוסיות שבדומה לנו מתמודדות עם עוני, הגירה, וסכסוכים אתניים ולאומיים. החיפוש אחר קולנוע אותנטי, בעל זהות עצמאית, חיות, ורצון לתקשר עם העולם, מוביל אותנו לסרטים הנוצרים באפריקה, אסיה, ארצות ערב, חבר העמים, מרכז ודרום אמריקה. במחוזות אלה צומח כיום קולנוע כנה, מרגש ורעב, קולנוע שמפתח שפה חדשה ומביא למסך דמויות וסיפורים רחוקים ולעתים גם מורחקים. את הקולנוע הזה אנו מבקשים
 
   
לקרב, להכיר וללמוד.
בשנתו הראשונה עסק הפסטיבל במושג "דרום" וכוחו להגדיר מקום וזהות. בשנייה, עסקנו ב"הגירה" כמקור לכאב וכאתגר להתחדשות ויצירה. הפעם בחרנו להתמקד במושג "העזה". בכוונתנו לגלות ואף לאתגר את גבולות ההעזה הקולנועית הניכרת בתכנים ובצורות. נעשה זאת באמצעות הקרנות, סדנאות, דיונים, אירועים מיוחדים, ומפגשים עם יוצרים- ביניהם גם כאלה הפועלים מעבר לגבול ההכרה של הקולנוע והטלוויזיה בישראל. העיסוק האינטנסיבי במשמעות ההעזה יאיר גם את תחרות סרטי הבוגרים, שמהווה חלק מ"קולנוע דרום". אחדים מהבוגרים פעילים כיום בהנחיית "ילדי קשת" שעבודתם תוקרן אף היא בפסטיבל כחלק משיתוף הפעולה שנוצר השנה בין "קשת" ו"קולנוע דרום".
הפסטיבל פתוח לכל אדם והכניסה לכל האירועים היא חינם. כל הסרטים הזרים מתורגמים לעברית, כלומר זמינים לכל מי
d
 
שברוחו מפעמת אהבת המסך והסיפור הקולנועי. כאירוע בין-לאומי וייחודי, מחזק הפסטיבל את זיקת הסביבה לסינמטק, לבית הספר לקולנוע ב"ספיר", ולקהילת היוצרים ושוחרי התרבות שחיה ופועלת כיום בדרום הארץ.
 
 
 
 
סינמטק שדרות הינו עמותה ציבורית שבראשה הנהלה המורכבת מאנשי ציבור ותרבות, ששמו למטרה לקדם את תרבות הקולנוע האיכותי בשדרות ובאזור. בשנותיו הראשונות הצליח סינמטק שדרות להתברג במקום של כבוד בין מוסדות התרבות המצליחים והמשגשגים בישראל. בתוך פחות משנתיים, צירף הסינמטק לשורותיו קרוב ל-1000 מנויים, קיים עשרות רבות של פעילויות בכל שנה לבתי ספר ומוסדות שונים ברחבי הדרום, הפיק פסטיבלים רבים שחלקם ייחודיים לסינמטק בשדרות. זהו מוסד התרבות מבין הצומחים ביותר בישראל בשנת 2003. האמון שניתן להנהלת הסינמטק ע"י משרדי הממשלה, קרנות, וגופים שונים הובילו את סינמטק שדרות ליוזמה ייחודית שעיקרה הקמת שלוחה מטעמו בעיר דימונה.
סינמטק שדרות מתייחד בפרוייקטים ופעילויות שאינן בנמצא במוסדות דומים לו בארץ והוא בעל אמירה חדה וברורה בעניינים הקשורים בחברה ועולם שלישי. אחד
 
   
 
מהבולטים שבפרוייקטים הינו "הסינמטק הנודד". שליחת צוות המורכב מבני נוער הפועלים במסגרת פרוייקט "נוער סינמטק" להקרין סרטים ישראליים, תוך נדידה בשכונות שונות בשדרות ורחבי הדרום-בשליחות הסינמטק. המכללה האקדמית ספיר וסינמטק שדרות מקיימים זו השנה השלישית את אחד מהפסטיבלים הייחודיים בארץ השם את הקולנוע השונה והאחר במרכז הבמה.
בהגדרתו, סינמטק הינו מוסד המחנך לאהבת הקולנוע. סינמטק שדרות החליט ללכת צעד אחת קדימה עם הגדרה זו ולאפשר לכל דורש באשר הוא ליהנות מפירות ופעילויות הסינמטק, ולאהוב, ללא קשר למצבו הכספי, את הקולנוע המוצג במסגרתו. סינמטק שדרות מאמין שהקולנוע הישראלי מצוי בחזית החינוך לאהבת הקולנוע ופועל ללא הרף להציג בשוטף כמעט כל יצירה ישראלית, דוקומנטרית או עלילתית, ניסיונית או סטודנטיאלית- בליווי חלק לא קטן מהיוצרים העומדים מאחרי יצירות אלו.
 
 
 
תמיכתם ללא סייג בסינמטק שדרות של המועצה הישראלית לקולנוע, מינהל התרבות, הסוכנות היהודית-שותפות 2000, קרן ברכה ועיריית שדרות- הם העומדים בבסיס קיומו של הסינמטק ובבסיס מטרתו: להנגיש את תרבות הקולנוע האיכותי לכל דורש.
 
 
 
נשיא המכללה האקדמית ספיר
המהירות בה עיצב הפסטיבל הצעיר שלנו את מיקומו הבולט במפת הפעילות הקולנועית מלמדת על הצורך התרבותי במה שאנחנו מייצגים. "דרום" איננו רק מושג גיאוגרפי, הוא גם, ואולי בעיקר, מושג חברתי ותרבותי. באופן מעניין, שחלקו סמוי מן העין, עולה בידי הפסטיבל להעביר אמירה חדשה, רעננה, אחרת. אמירה שהיא כולה שלנו, אמירה הנובעת מהפעילות שלנו, כאן, בדרום.
ראש העיר שדרות
פסטיבל קולנוע דרום מתקיים גם השנה בשדרות. קיומו של הפסטיבל במקום הזה לצד ובשיתוף המכללה האקדמית ספיר, ממחיש יותר מכל את מרכזיותו של האזור הן מבחינה חינוכית והן מבחינה תרבותית. הפסטיבל נותן מענה מכובד לציבור גדול של צעירים ומבוגרים הצמאים לקולנוע חדשני. אני רוצה לברך את כל העושים במלאכה חשובה זו לרבות אנשי המכללה, הסינמטק המקומי וכל מי שפעל ופועל להצלחת הפסטיבל.
 
 
 
 
נשיא קשת
פסטיבל קולנוע דרום בשדרות מניף את דגל הרב-תרבותיות ומצליח להתחבר אל תושבי המקום. יש בו אמירה נועזת על הגירה, על מגוון תרבותי, על קולנוע שמעז להסיג גבולות של תוכן וצורה. בשדרות אנחנו מוצאים מבט אחר על הדברים, עשיר ומגוון יותר, בצבעים שרואים רק מכאן. קשת גאה להשתייך לעשייה הזו. ברכות ליוצרים, לאורחי הפסטיבל ולתושבי שדרות.
ראש המועצה האזורית שער הנגב
שלום למשתתפי פסטיבל קולנוע דרום, כשהקימו ותיקי שער הנגב בית ספר ערב ללימודי מבוגרים לפני למעלה מ- 40 שנה, הם לא שיערו שיוזמתם הצנועה תוביל ברבות השנים להקמת המכללה האקדמית הציבורית הגדולה בישראל ובה מחלקה לקולנוע מקצועית ורגישה חברתית. אני מברך את יוזמי פסטיבל קולנוע דרום ותומכיו הכספיים והמקצועיים. מפעל זה מהווה נדבך מרתק נוסף בבניית המרחב הדרומי שאנו כה גאים לחיות בו.
בהצלחה.
 
 
 
 
מנהל סינמטק שדרות
במקום בו ישנו רעיון ישנו חזון. במקום בו ישנו חזון ישנה מחשבה אחרת.
במקום בו ישנה מחשבה אחרת ישנה חדוות יצירה. במקום בו ישנה חדוות יצירה ישנה העזה.
במקום בו ישנה העזה ישנו פסטיבל קולנוע דרום. שיהיה לכולנו פסטיבל נפלא.
ראובן הקר, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטרים בישראל
היוצרים הדוקומנטריים מברכים את 'פסטיבל קולנוע דרום' המתקיים זו השנה השלישית. הצלחתו של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי בעולם כבר אינה מוטלת בספק, אין כמעט שבוע בו סרט דוקומנטרי ישראלי אינו זוכה בפסטיבל כלשהו בעולם, לא כך הדבר בישראל. במציאות בה הממסד התרבותי והפוליטי אינם מעניקים לקולנוע הדוקומנטרי את מקומו הראוי, (אולי ההתבוננות במראה אינה מחמיאה), גופי השידור משקיעים בסרטים דוקומנטריים פחות ופחות וה"רגולטורים" מקילים יותר ויותר, כל פסטיבל המפגיש את הקהל עם סרטים תיעודיים ישראליים הוא קריטי לעשייה הדוקומנטרית בארץ - על אחת כמה וכמה פסטיבל הנערך בשדרות, רחוק מן המרכז - עובדה זו נוגעת במהות הקולנוע הדוקומנטרי, היכולת לבחור פרט שולי ובנאלי בדרך כלל - כזה שאינו ידוע ומוכר, לבודד אותו, להאיר אותו, להעמיד אותו במרכז הבמה, וכל אחד הצופה בו ילמד דרכו משהו על חייו שלו עצמו.
 
 
 
 
התוכנית להכשרת מנהיגות חינוכית צעירה בפריפריה
מכון מנדל למנהיגות בירושלים הוקם ע"י קרן מנדל בשיתוף משרד החינוך. קרן מנדל נוסדה ע"י ג'ף, ג'וזף ומורטון מנדל מקליבלנד, אוהיו, ארה"ב. מטרתה היא לסייע בפיתוח מנהיגות מצטיינת לגופים שאינם למטרת רווח. התכנית למנהיגות חינוכית צעירה בפריפריה נועדה להכשיר מנהיגות צעירה להובלת תהליכים חינוכיים וחברתיים בקהילות הפריפריה של ישראל. התכנית שואפת לפתח אנשים יוצרים ופעילים, בעלי תודעה ומחויבות חברתית, חשיבה ביקורתית ויכולת לחולל שינויים בתוך קהילותיהם. אנו עמיתי התכנית נוטלים חלק בפסטיבל קולנוע דרום. מטרתנו לשים דגש על החיבור בין קולנוע וחברה. אנו מעונינים ליצור דיון עם האוכלוסייה המקומית אודות הסוגיות הפוליטיות והחברתיות הרלוונטיות.

אסתר בירס, ישראלה שאער מעודד
זאב דגני - מנהל התוכנית למנהיגות צעירה בפריפרייה

אנו מודים:
לעמיתי/ות התכנית, יעל וורגן, לילך דוידוביץ, ישראל כץ, אסנת בר אור, אסנת טרבלסי, סיגל ראש, תמי עטיה.
 
 
 
 
מנהלים: אבנר פיינגלרנט, ד"ר דפנה סרינג

מפיקה: נעה רמבישבסקי לוי
מפיקת התוכנית: נעמה ברודי-שמש
הפקה בפועל: מיטל צמוחי מרגלית
מנהל אירועי חוצות: גולן נחום
רכזת הפקות גמר 'ספיר': הגר סעד-שלום

צוות הפקה:
זאב חלפי, אבי אברמוב, גבי סידון, שחר חסמן, הדר טרבלסי, חן לסקר, מיכל גולדשטיין, ארז נתיב, אורית אמויאל, אסתר איבשיד, הילה אוחיון, עופרי שגב, חיים שדמי, הדס בל, רוית שמש, מיטל אבקסיס, עינת בן סימון, גיל מלמוד, ארז גניש, איילת לוי.

תחקיר: מיכל גולדשטיין, הדס רכס, חגית רייכל, אפרת בן יעקב

עיצוב ובניית האתר: תאיר פז, ורד בן-נון
 
 
 
 
עיצוב גרפי: עפר כהנא

אירועי חוצות:
פיסול ועיצוב בחלל:
טל פרנק
במאי הופעת פתיחה: אלון אלשיך
קבוצת ש.ח.מ שדרות:
מירו שושן, חביב בן אבו, שמעון עמר וכל חברי הקבוצה.

מחלקת סאונד:
ראש המגמה - אורי רשף
מפיק המגמה - אלכס זירובסקי
מתרגל ראשי - מוטי שוורץ

מחלקת סטילס:
ראש מגמה - יהודית גואטה
שימי בר
עופרית קינר

 
 
 
 
פרסום ויחסי ציבור:
מנהל מחלקת שיווק ופרסום מכללת ספיר:
שמעון תמיר (סיימון)
ייעוץ אסטרטגי: מסטרפלאן
משרד יח"צ: איילת גרדמן - ייעוץ תקשורת, מרגלית אפלבוים - קשרי עיתונות לימור שיטרית, מיטל שמחוני, יוני רון

סינמטק שדרות:
מנהל הסינמטק
- נועם פרץ
מנהל הקולנוע - שמעון עמר
מנהל שיווק ותוכן - אלעד פלג

קשת:
צוות הפקת תשדיר הפסטיבל
מנהל מחלקת הפרומו:
- אילון אוקרייניץ
מנהל אומנותי: - אליאב לילטי
במאית: - עלמה הראל
מפיקה: - רונית מימון
 
 
 
 
מכון מנדל למנהיגות:
מנהל התוכנית למנהיגות צעירה בפריפרייה - זאב דגני
עמיתות\ים - אסתר בירס, ישראלה שאער מעודד, מוטי גיגי

פורום היוצרים הדוקומנטרים:
יו"ר - ראובן הקר
ענת אבן, יעל שביט, סיני בר דוד, שבי רוזנפלד
 
 
 
 
אנשי המכללה האקדמית ספיר:
נשיא - פרופ' זאב צחור, מנכ"ל - ד"ר נחמי פז, חשב - גיל לוי, מנהלת אדמינסטרטיבית - אורנה גיגי, דיקן - אלון גייר, הנה"ח - מוחמד אבו עאבד, מנהל יחידת מחשב - רימון לוי, צוות המחלקה לאומנות הקולנוע והטלוויזיה וכל הסטודנטים שתרמו, ביה"ס להנדסאים מחלקות סטילס וסאונד.
ספיר טק:
מנהל - דודו שלמה, סטודנטים במגמה לעיצוב תפאורה בחטיבה לאומנות ועיצוב
עיריית שדרות:
ראש העיר - עו"ד אלי מויאל, מ"מ סגן ראש העיר - שי בן יעיש, מנהל אגף ש.פ.ע. - אמיל אזולאי
מתנ"ס שדרות:
מנהל - אבי סולימני, רכז תרבות - יהודה כהן
המועצה האזורית שער הנגב:
ראש המועצה - אלון שוסטר, עודד פלוט, מיכל עוזיהו
הנהלת עמותת סינמטק שדרות: פרופ' חיים בראשית, פרופ' זאב צחור, מר זוהר אביטן, מר אפריים סדון, מר אבי סולימני, מר חזי בוצר, מר קובי אוז
 
 
 
 
צוות עובדי סינמטק שדרות:
אמיר מרום, שרון חסון, שרית מגדיש, חגית רייכל, גלית ריזמוביץ, אבי אלקיים, אלי עמר, ז'אנה גולדשטיין, הלנה ווסיניקר
קרן ברכה:
ד"ר מרטין וייל
קרן היסוד:
גד בן ארי
קרן סקט"א רש"י:
אלי אללוף
קרן גשר לקולנוע רב תרבותי:
אודי ליאון, סורי דרוקר, ציפי צוריאל
פרוייקט קולנוע:
גיורא עיני, אילן מושנזון, נחמן אינגבר
הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה:
דוד פישר
קרן סנונית:
יפעת בן שושן
 
 
 
 
קרן הקולנוע הישראלי:
כתריאל שחורי, דוד ליפקינד
קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה:
גדעון גנני, ניבה מנדלבליט

המועצה הישראלית לקולנוע:
יו"ר - עו"ד אלי זהר, חברי המועצה: הנרי אונגר, דוד אלכסנדר, ניבה אלקין-קורן, אווה ברגר, פרופ' חיים בראשית, טלי הלטר-שנקר, יורם הררי, עדלי חומסקי, שלמה פפירבלט, יוסף פארח, דן פתיר, שרית קדם, נסים קלדרון, שריל קמפינסקי, דאליה שפירא

אמנות לעם:
מנכ"ל - נתן איתן, מנהלת תחום קולנוע - זהבה משיח, יועץ תחום אומנות פלסטית - מיכאל קסוס גדליוביץ

משרד החוץ: אורי אמיתי
הקונסוליה הישראלית איסטנבול: מושון כנפי
 
 
 
 
הסוכנות היהודית - שותפות 2000: שי חרמש

משרד החינוך התרבות והספורט:
שרת החינוך התרבות והספורט - לימור ליבנת, ראש מנהל תרבות - מיכה ינון, יועצת לראש מנהל תרבות בתחום קולנוע - פוני בז'זינסקי, יועצת המשפטית - עו"ד שנית פנחסי

נגב טקסטיל (1987) בע"מ
לאון - תעשיות פיברגלס
לישע חנן ובניו בע"מ
ש. נוי תעשיות עץ בע"מ
חיש חשמל
פאונה - יורם כהן
כימיקלים לישראל - עקיבא מוזס
פסטיבל קולנוע ברזילאי - שלמה עזריה

כמו כן אנו מודים ל:
רועי ליברמן, ברוך חלק, צבי חזן, דני סיטון, סילבן ביגלאייזן, תמר כהן, סיגל גדיש, זהר לביא, יריב מרדכי מוזר, עינת בוטבול, עפרי רובינשטיין, יוסי בן שפרוט
 
 
 
 
תודה גדולה ל:
מ"מ סגן ראש העיר - שי בן יעיש
דוד בן שיטרית

תודה מיוחדת לאנשי קשת:
נשיא - אורי שנער
מנכ"ל - אבי ניר
מנהל הדרמה והתיעודי - חגי לוי
רונית לביא, מירב דמרי, יגאל שילוח, יעל פרלוב.
מחלקות הפרומו, הפרסום ויח"צ.

תודה אמיתית ומכל הלב, לכל אלה שייעצו, כוונו, עזרו, תרמו ממרצם ומזמנם בסבלנות אין קץ, ללא עזרתכם לא היינו מגיעים עד הלום. אנו מתנצלים כי משום קוצר היריעה נבצר מאתנו להודות אישית לכל אחד ואחת מכם.
 
 
 
טלפון: 08-6802761
טלפקס: 08-6801547
כתובת: ד.נ. חוף אשקלון 79165
דוא"ל: noar@sapir.ac.il